kulcsár edina
Szakértők szerint a kieső francia termelés szerte a kontinensen megnövelheti az elektromos áram árat.
Karbantartási munkálatok miatt a franciaországi atomerőművek felét részlegesen vagy teljesen le kellett állítani – jelentette be még pénteken az Electricité de France (EDF) francia állami közművállalat. A cég tájékoztatása szerint az országban működő 56 reaktorból jelenleg 28 nem üzemel, a kieső termelés ellensúlyozása érdekében pedig az európai hálózatból vásárolnak áramot a közeljövőben – írja a Sky News. A hírportál beszámolója szerint a cég tájékoztatásának hatására kisebb pánikhangulat alakult ki a nemzetközi piacokon, Franciaország ugyanis az elmúlt 30 évben nettó áramexportőrnek számított, és az energiaárak brutális növekedés közepette egyedül az áram ára tudott viszonylag alacsony szinten maradni az országban.
Közleményében az EDF hangsúlyozta, hogy egyetlen francia atomerőművel sincsenek biztonsági problémák, és leállított reaktorokat csak rutinellenőrzések miatt vonták ki a forgalomból. A téma szakértő közül azonban sokan szkeptikusak ezzel a kijelentéssel, ugyanis a tavalyi év végén 5 reaktort azért kellett leállítani, mert korrózió okozta repedéseket észleltek a csővezetékekben. Ezeknek a vizsgálata jelenleg is tart, és egyelőre nem tudni, mikor lehet újraindítani őket.
Szakértők szerint a reaktorleállítások az elmúlt 10 évben tapasztalt legalacsonyabb szintre süllyesztették a francia atomerőművek teljesítményét, ami várhatóan tovább súlyosbítja Európa energiaellátási problémáit, és szerte a kontinensen megemelkedhet az elektromos áram árát. Anne-Sophie Corbeau, a Columbia Egyetem Globális Energiapolitikai Központjának munkatársa szerint a kialakult helyzet "aggodalomra ad okot, mivel a kieső atomenergiát valami mással, például fosszilis tüzelőanyagokkal (szén, gáz) kell majd helyettesíteni, ami biztosan árnövekedéshez vezet."
Franciaország egyébként atomenergia nagyhatalomnak számít: az országban mintegy 72 százalékos a nukleáris energia aránya a lakosság energiaellátásban, ami a legmagasabb szám az egész világon. Mielőtt elszálltak volna az energiaárak Európában, az idősödő atomerőművek bezárását tervezte a francia kormány, most azonban mindent megtesztek annak érdekében, hogy modernizációs megoldásokkal kitolják a reaktorok élettartamát, az építés alatt álló erőművek kivitelezését pedig felgyorsították. A tervek szerint Franciaország 2050-ig hat új, második generációs európai nyomottvizes reaktort (EPR) épít, és további nyolc kisebb reaktor építését is megfontolja.