kulcsár edina
A mai napig tudományos parázs vita zajlik arról, hogy pontosan miként jött létre az első élet a Földön. Az egyik elképzelés szerint az ehhez szükséges „építőkockák” meteoritok becsapódásával érkeztek a bolygónkra. Ezt a hipotézist most egy átfogó tanulmány is megerősítette.
Egy nemzetközi kutatókból álló csoport napokban publikált tanulmánya szerint egyre biztosabb, hogy az élet meteorit becsapódások következtében alakult ki a Földön. A Nature Communications című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerzői mindezt arra alapozzák, hogy egy új, és rendkívül érzékeny elemzési technikát alkalmazva olyan szerves vegyületeket fedeztek fel meteoritmintákban, amelyek az általunk ismert élet gerincét alkotják – írja a Telegraph online kiadása.
Jelenlegi tudásunk szerint Földön ismert minden élőlény genetikai alapjait a DNS vagy az RNS adja, melyek öt kulcsfontosságú információs komponensből, úgynevezett nukleobázisból állnak (adenin, guanin, timin, uracil, citozin). Az öt bázisból ezidáig mindössze hármat tudtak kimutatni a tudósok Földbe csapódott meteoritmintákból, ezért sokan megalapozatlannak találták azt a hipotézist, hogy az élet építőkövei az űrből érkeztek a bolygónkra. Most azonban egy amerikai és japán tudósokból álló csapatnak a maradék két bázist is sikerült felfedeznie Ausztráliában, az Egyesült Államokban és Kanadában begyűjtött meteorotokban – egy különleges eljárásnak köszönhetően.
Az újonnan felfedezett nukleobázisokat – a citozint és a timint – korábban feltehetően azért nem sikerült kimutatni a meteoritokból, mivel a szerkezetük rendkívül kényes, és könnyen szétesnek a vizsgálati eljárás során. Az eddigi kísérletek alkalmával a meteoritmintákat forró folyadékba helyezték, és az így kapott oldatot elemezték. Most azonban a kutatók egy merőben új módszert alkalmaztak, amely „inkább hasonlít egy hideg főzethez, mint a forró teához, ezért finomabb vegyületeket is kimutathatunk a segítségével” – fogalmazott Jason Dworkin, a tanulmány egyik társszerzője.
Yasuhiro Oba, a Hokkaidói Egyetem docense és a kutatás vezető professzora a felfedezéssel kapcsolatban azt mondta, hogy végre „hitelt érdemlő bizonyítékokat találtak arra, hogy az élethez elengedhetetlen nukleobázisok teljes készlete érkezhetett űrből. Ez persze nem azt jelenti, hogy onnan is érkezett, de elméleti szinten ennek megvan a lehetősége.”
Danny Glavin, a NASA tudósa és a tanulmány társszerzője úgy fogalmazott, hogy „még sok mindent meg kell tudnunk azokról a kémiai lépésekről, amelyek az élet – az első önreprodukáló rendszer – keletkezéséhez vezettek a Földön. De ez a kutatás mindenképpen bővíti azoknak a kémiai vegyületeknek a listáját, amelyek jelen lehettek a korai Föld prebiotikus, azaz az élet kialakulása előtt létező levesében.”