tóth gabi
Mostanra talán már a brit diplomaták is megtanulták, hogy a világ legnépesebb muszlim országában nem túl bölcs szivárványos zászlókkal parádézni.
Az indonéz Külügyminisztérium hétfőn bekérette a jakartai brit nagykövetet, miután az Egyesült Királyság nagykövetségén kihelyezték a homoszexuális büszkeséget szimbolizáló szivárványos zászlót - írja a londoni székhelyű Reuters hírügynökség.
A portál beszámolója a szerint a nagykövetség munkatársai még a hónap elején vonták fel a szivárványos lobogót a homofóbia, bifóbia és transzfóbia elleni nemzetközi nap alkalmából. Mivel a zászló egy belső udvarban került kihelyezésre, gyakorlatilag csak a brit diplomaták láthatták, így nem igazán foglalkozott a dologgal senki. Pár nappal ezelőtt azonban a nagykövetség hivatalos Instagram-fiókján megosztották a zászló képét egy hosszú poszt kíséretében, amelyben a szexuális kisebbségek és az LMBTQ-jogok támogatásáról írtak. A nemzetközi botrány ezt követően robbant ki.
A kép megjelenése után szinte azonnal kiadott egy elmarasztaló nyilatkozatot az indonéz Külügyminisztérium, melyben "rendkívül tiszteletlennek" nevezték a szivárványos lobogó felvonását, és felszólították a brit nagykövetséget, valamint minden külföldi diplomatát, hogy tartsák tiszteletben az ország vallási, társadalmi és kulturális normáit és meggyőződését. A minisztérium továbbá közölte, hogy egy hivatalos levélben "csalódottságát és tiltakozását" fejezte ki a a londoni kormánynak.
Indonéziában egyébként a homoszexualitás nem kifejezetten büntetendő, egyedül a fundamentalista saría-előírásokat követő Aceh és Dél-Szumátra tartományokban minősül törvénytelennek az azonos neműek közötti, beleegyezésen alapuló szexuális kapcsolat. Ezekben a tartományokban az ilyen cselekmény büntetési tétele száz pálcaütés, ami megváltható száz gramm arannyal vagy száz hónap (körülbelül 8,3 év) szabadságvesztéssel. Mindemellett azonban a 300 milliós muszlim országban nincsenek hatályban LMBTQ-embereket védő törvények, és nem engedélyezik az azonos neműek házasságát sem, mindkettő tabunak számít.
Fontos megjegyezni, hogy a délkelet-ázsiai országokban nem ez volt az első incidens a közelmúltban, amikor nemzetközi botrány lett egy nyugati ország erőszakos LMBTQ-nyomulásából. Tavaly ugyanis a szingapúri amerikai nagykövetség egy beszélgetős estet szervezett több helyi civil szervezetnek az LMBTQ-jogok előmozdítása érdekében az országban. Ezt követően szingapúri külügyminisztérium figyelmeztette Egyesült Államoknak hogy ne avatkozzanak bele az ország társadalmi és politikai ügyeibe.