tóth gabi
Hogy a szabályozást pontosan miként kívánják majd ellenőrizni a hatóságok, egyelőre nem világos.
Egy kormányrendelet értelmében májustól tilos lesz az olaszországi iskolákban, múzeumokban, hivatalokban és más középületekben 25 Celsius-foknál alacsonyabb hőmérsékletre állítani a légkondicionáló berendezéseket. A „termosztát-művelet” névre keresztelt intézkedés célja, hogy csökkentsék az állami intézmények energiafogyasztását, illetve hogy "jó példát mutassanak" a társadalomnak abban, miként lehet hatékonyan spórolni a rezsiszámlákon az egész kontinenst érintő energiaárválság közepette - írja a londoni székhelyű Reuters hírügynökség.
Az európai szinten is példa nélküli intézkedést azt követően vezette be a koalíciós olasz kormány, hogy a brutális energiaár növekedés miatt a mediterrán ország megállapodást kötött Angolával a földgázszállítások növeléséról. Az Afrikából származó importtal Olaszország az orosz földgázt kívánja kiváltani a távoli jövőben, ami jelenleg a helyi fogyasztás 45 százalékát teszi ki. Érdekesség, hogy a légkondicionáló berendezésekkel elhasznált energiával kapcsolatban azt követően kezdtek kormányzati szinten foglalkozni, hogy Mario Draghi miniszterelnök ironikusan a légkondikat hozta fel példaként arra, hogy az olaszoknak esetleg fel kellene áldozniuk valamit a kényelmes életükből, hogy véget érjen orosz-ukrán háború. „Békét akarunk, vagy a légkondicionálót akarjuk bekapcsolva tartani?" - tette fel a költői kérdést a kormányfő egy hetekkel ezelőtt adott sajtótájékoztatóján.
A "termosztát művelettel" kapcsolatban érdemes megemlíteni, hogy most május elsején lép életbe és jövő év március utolsó napjáig marad hatályos. A rendelet értelmében nyáron maximum 25 fokra lehet lehűteni, télen pedig maximum 19 fokra lehet felfűteni a közintézményeket. Hogy ki és milyen formában fogja ellenőrizni a szabályok betartását, azt egyelőre nem tudni, . Az viszont biztos, hogy a szabályszegőket 500 és 3000 euró közötti bírsággal sújthatják
Renato Brunetta közigazgatási miniszter szerint a kezdeményezés egy "pozitív" irány, amivel évente 2-4 milliárd köbméter gázt takarít meg. A tárcavezető politikus elmondása szerint egy állami irodaépület energiaköltségének mintegy 57 százaléka származik a hőmérséklet-szabályozásból, ezért a légkondicionálók korlátozása a leghatékonyabb módja az energiacsökkentésnek.