tóth gabi
38 napot töltött az ostromlott városban.
Mariupol elesett, mondják az oroszok, Ukrajna pedig tagadja. Akár meghódították Mariupol városát az oroszok, akár nem, az biztos, hogy elpusztították.
A bosnyák származású Bahrudin Delic a bosznia-hercegovinai állami televíziónak adott interjújában vallott arról a pokolról, amelyet átélt.
A férfi hivatása szerint hegesztő, ipari városokban töltötte életét, és két háború traumáját élte át, a boszniai és a mostani az ukrajnai háborút. Szülőföldjét, Zenicát Ukrajnáért hagyta el, ahol az Azovstal üzemben dolgozott, Mariupolban.
Kiderült: 38 nap pokol után sikerült kiszabadulnia a lerombolt Mariupolból és egyedül visszatérnie hazájába.
"Nincs város, a város teljesen elpusztult, nincsenek épületek, nincsenek utcák, semmi sincs, semmi sem egész, minden leégett vagy lerombolodótt." - mondta.
Lánya, felesége és rokkant szülei mellett a helyi levéltár épületének pincéjében bújt el, és – elmondása szerint – vízzel és rizzsel élte túl. Csak a bombázás ritka megszakításaiban ment ki, élelmet keresni.
„Teát, rizst, kávét is találtam a szemetesben, sőt babot is találtam. De nincs víz, az a legrosszabb” – mondta. Mindez súlyos következményekkel járt Bahrudin egészségére nézve. „86-87 kilogramm voltam, nem tudom, most mennyi vagyok, tegnapelőtt 40,8 volt a hőm” –mondta a férfi.
Bahrudin családjával együtt sikerült megszöknie, elhagyta Mariupolt a ritka humanitárius folyosók egyikén.
" Káosz volt, heves bombázás aznap mindkét oldalon, a szememet sem tudtam nyitva tartani. Amit abban a 38 napban láttam, azt sehol máshol nem. Azt hittem, hogy holtan hagyom el a lakást. Mindenhol halottakat láttam. Élő pajzs voltam mindkét tábor számára, és ezrek voltak ugyanígy” – mondja a férfi.
Bahrudin orvos lánya azóta Németországba távozott, felesége és szülei Oroszországban vannak. "Egy-két hónap múlva találkozom a családdal Németországban, mert addigra a lányom megoldja az iratokat" - mondja Bahrudin.