kulcsár edina
A történelmi jelentőségű felfedezésről David Attenborough új dokumentumfilmjében is szó lesz.
Egy nemzetközi paleontológusokból álló kutatócsapat eredeti állapotában találta meg Észak-Dakotában annak az aszteroidának a darabkáit, amely 66 millió évvel ezelőtt a dinoszauruszok kipusztulását okozta - írja a BBC online kiadása.
A hírportál beszámolója szerint a kutatók azért biztosak annyira abban, hogy a őshüllők kihalásárért felelős égitest maradványaira bukkantak, mert a lelőhely környéken hatalmas a tengeri és szárazföldi fosszíliák keveredése, ami arra enged következtetni, hogy a becsapódás utáni szökőár okozta az itt felfedezett élőlények halálát. Továbbá megtalálták egy szárazföldi dinoszaurusz (Thescelosaurus) leszakított lábfejét is, amit szinte biztosan a meteorit okozta detonáció tépett le az állat testéről.
- mondta a BBC-nek Paul Barrett professzor, a londoni Természettudományi Múzeum munkatársa.
Jelenlegi ismereteink szerint a dinoszauruszok kipusztulását okozó aszteroida, amely a 8800 méter magas Mount Everest hegy méretével volt azonos, a mai Mexikó nyugati részén csapódott be, közel a Yucatán-félszigethez. Ettől a helytől 3200 kilométerre található észak-dakotai Tanis nevű lelőhelyen találták meg a meteorit olvadt cseppjeit (szferulákat). Ezek a képződmények az idő múlásával általában más kőzetekké alakulnak át, de ebben az esetben a cseppek fák gyantájába csapódtak és a borostyán megőrizte őket az eredeti állapotukban.
Robert DePalma, az ásatást vezető paleontológus újságíróknak elmondta, hogy jelenleg a kőzetcseppek belsejében lévő sziklamorzsákat és levegőbuborékokat vizsgálják a kollégáival. Ezekből ugyanis fény derülhet arra, pontosan mikor keletkeztek, illetve a becsapódás kori levegő összetételét is megismerhetik.