tóth gabi
Az egyik legnagyobb olasz város baloldali vezetése gyakorlatilag listázni kívánja a polgárokat a viselkedésük alapján.
Olaszország hetedik legnépesebb városa, a közel 400 ezer lakosú Bologna „társadalmi pontrendszer” bevezetését tervezi, melynek keretében a legkülönfélébb módokon jutalmaznák a közerkölcsi normáknak megfelelően viselkedő polgárokat – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) online kiadása.
A német lap beszámolója szerint Emilia-Romagna régió székhelyén idén ősszel, először csak kísérleti jelleggel indítanák útjára a pontrendszert, melynek a lelkét a „Smart Citizen Wallet”, vagyis „Okos polgár tárca” nevű telefonos alkalmazás adná. A tervek szerint ezt önkéntes alapon bárki letöltheti majd, a segítségével pedig gyűjteni lehet a társadalmi konvenciók betartásáért járó „társadalmi pontokat” (social credit), melyeket aztán különböző kedvezményekre lehetne beváltani. Például akciós jegyvásárlásra jogosítana a tömegközlekedésre, színházba vagy múzeumba. Egy regionális hírportál, a Corriere di Bologna a kiskereskedelmi üzletláncoknál használt „pontgyűjtő kártyákhoz” hasonlította a rendszert.
Hogy kik döntenék el, pontos mik számítanak „megfelelő” viselkedésformának, melyekért aztán pontok járnának, egyelőre nem tudni. Mindazonáltal Massimo Bugani, Bologna digitális menetrendjéért és az adatok polgári felhasználásáért felelős tanácsosa nemrég úgy fogalmazott a rendszerrel kapcsolatban, hogy annak „középpontjában az erényes polgár áll, aki szelektíven gyűjti a hulladékot, nem pazarolja az energiát, tömegközlekedést használ és betartja a közúti szabályokat.”
Miután Bologna baloldali vezetése bemutatta a pontrendszer tervét, az ötletet rengeteg helyről érte kritika. Egy digitális adatvédelemre szakosodott olasz technológiai cég, a Privacy Network például azt mondta, hogy az állampolgárok ilyen szintű nyomon követése és listázásra számtalan jogi, etikai és társadalmi aggályt vet fel. Más szervezetek arra hívták fel a figyelmet, hogy a közösségi kreditalkalmazások, ha rosszul fejlesztik ki vagy használják őket, a polgárok jogainak és szabadságainak súlyos korlátozásához és megsértéséhez, valamint diszkriminatív gyakorlatokhoz vezethetnek. Ezzel kapcsolatban többen is negatív példaként említették Kínát, ahol 2014 óta kategorizálják az állampolgárokat a viselkedésük alapján. Nyílt titok, hogy a „jól” viselkedő kínaiak adókedvezményeket kapnak, akit viszont „rossz" személyek minősítenek, annak megnövekedett adóterhekkel és utazási korlátozásokkal kell számolna.