Létrehozva: 2022.04.22.
Módosítva: 2022.04.22.

Járványszerűen terjed egy rejtélyes hepatitis-vírus Európában

Egyelőre keveset tudni a krónikus májgyulladást okozó kórokozóról, de az biztosnak látszik, hogy az 1 és 6 év közötti korosztály a legveszélyeztetettebb.

Szerző Gaál József

Egy kizárólag csak gyerekeket támadó, járványszerűen terjedő, "ismeretlen eredetű" hepatitis-vírusra figyelmeztetett egy hétfői közleményében a Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC). Az uniós ügynökség tájékoztatása szerint a hagyományos hepatitis-tesztek számára láthatatlan, krónikus májgyulladást okozó vírus először az Egyesült Királyságban ütötte fel a fejét, de már megjelent Dániában, Írországban, Hollandiában, Spanyolországban, sőt, az Egyesült Államokban is.

A brit közegészségügyi hatóságok adatai szerint az elmúlt napokban 74 hepatitises gyereket regisztráltak, de a számuk folyamatosan növekszik. Uniós kollégáikkal együtt a szigetországi szakemberek is csak találgatnak, pontosan milyen kórokozó lehet felelős a rejtélyes megbetegedéseket, ugyanis az eddig ismert hapatitis-vírusok egyikét sem tudták kimutatni a pácienseknél. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az EU egészségügyi ügynöksége is figyelmeztetést adott ki, hogy minden ország legyen résen, és azonnal jelentsék az ilyen és ehhez hasonló eseteket. 

Hepatitis B vírus elektronmikroszkópos képe

Az enyhe májgyulladás nagyon gyakran jelenik meg a gyerekeknél különböző vírusfertőzéseket követően, de amit most látunk, az valami egészen más”

– fogalmazott az Associated Press (AP) amerikai hírügynökségnek Graham Cooke, az Imperial College London fertőző betegségekkel foglalkozó professzora, aki azt is hozzátette, hogy a rejtélyes hepatitises fertőzéseknek valószínűleg semmi köze a koronavírus-járványhoz, ugyanis ha lenne, "sokkal szélesebb körben terjedne az országban, tekintettel a Covid–19 jelenlegi gyakoriságára.”

Brit szakemberek egy csoportja szerint a megbetegedések egyik lehetséges oka egy speciális adenovírus-család lehet, amely általában olyan betegségekért felelős, mint a kötőhártya-gyulladás, a torokfájás vagy a hasmenés. Ezt a feltételezést elsősorban arra alapozzák, hogy az Amerikában regisztrált hepatitises gyermekek adenovírus-tesztje pozitív lett. A szakértők többsége azonban azt állítja, hogy az adenovírusos fertőzések olyan gyakoriak a fiatalabb korosztály körében, hogy pusztán az a tény, hogy a hepatitises betegekben is találtak belőlük, nem feltétlenül jelenti azt, hogy a vírusok felelősek a májbetegségért.

Mi az a hepatitis? A hepatitis a máj heveny gyulladásos megbetegedése, melyet elsősorban különböző vírusfertőzések, de más károsító hatások is okozhatnak. A gyulladás befolyásolhatja a máj működését, és a betegség az okától függően különböző súlyosságú lehet. Míg a betegség egyes típusai enyhék és nem igényelnek gyógyszeres kezelést, más formái krónikussá válhatnak és halálos kimenetelűek is lehetnek. A különböző változatok leggyakoribb tünete az úgynevezett sárgaság (icterus). A hepatitis leggyakrabban a hepatitis-vírus fertőzése okozza, melyeknek a jelenleg ismert változatait A-tól G-ig jelzik, és X-szel jelölik a még nem azonosított mutációkat. 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek