kulcsár edina
Egészen döbbenetes, milyen konklúzióra jutott egy széleskörű, reprezentatív járványügyi tanulmány az Egyesült Államokban. A szerzők szerint minden döntéshozó számára intő példa kell, hogy legyen a kapott eredmény.
Átfogó tanulmányt készített a koronavírus-járvány terjedésének lassítását célzó korlátozóintézkedések hatékonyságáról a Cambridge-i székhelyű National Bureau of Economic Research (NBER) nonprofit tudományos szervezet. Virológusok, matematikusok és közgazdások arra keresték a választ a kutatás során, hogy az amerikai tagállamok által bevezetett különböző járványügyi intézkedések milyen hatással voltak a lakosságarányos halálozásra, a gazdaság teljesítményére és az oktatás színvonalára.
Mint kiderült, azok az tagállamok, ahol drákói szigorral próbálták megfékezni a járványt, minden mutatóban rosszabbul teljesítettek. Ahol viszont alig, vagy egyáltalán nem vezettek be korlátozóintézkedéseket, lakosságarányosan kevesebben haltak meg, a gazdaság stagnált vagy picit még növekedett is, a fiatalabb generációk pedig nem szenvedtek semmilyen hátrány az oktatás terén.
- olvasható a tanulmányban, amely azt is megállapította, hogy azokban az államokban, ahol hosszabb időre bezárták az üzleteket, templomokat, iskolákat és éttermeket, nem volt alacsonyabb a halálozási arány, mint azokban, amelyek nagyrészt nyitva maradtak.
A hétfőn publikált reprezentatív vizsgálat megdöbbentő eredményeiről széles körben beszámolt az amerikai sajtó. A New York Post online kiadása, illetve a Breitbart azt észrevételezte, hogy a legrosszabbul teljesítő tagállamok (New York, Kalifornia, New Jersey, Washington D.C., Új Mexikó, Illinois) kivétel nélkül demokrata vezetésűek, míg a járvány során a legkevesebb veszteséget elszenvedők (Utah, Nebraska, Vermont, Montana, Dél-Dakota, Florida) mind republikánusak. Mint írják, ez mintázat nem a véletlennek köszönhető, hisz a járványügyi korlátozások többségét tagállami szinten rendelték el, a republikánus kormányzók pedig mindvégig a "nyitva tartás" politikáját tartották szem előtt az emberek szabadságjogaira hivatkozva. Így a republikánus vezetésű tagállamok - amelyek a tanulmányban első tíz helyéből kilencet bezsebeltek - gazdasága erős tudott maradni, a munkanélküliségi adataik pedig egyáltalán nem romlottak a kevesebb korlátozásnak köszönhetően.
A kutatási eredmények kapcsán a The Wall Street Journal online kiadása egy szerkesztőségi véleménycikkben az Egyesült Államok föderalista rendszerét méltatta, melynek köszönhetően a tagállamok saját kézben tarthatták a járványkezelést. Mint írják, a halálozási mutatók sokkal rosszabbak is lehettek volna, ha Washington egy egész országra kiterjedő nemzeti járványügyi politikát valósíthatott volna meg.
Steve Moore, a tanulmány egyik társszerzője azt mondta egy televíziós interjúban, hogy reméli az eredmények majd meggyőzik a kormányzókat arról, hogy ne zárjanak be iskolákat és vállalkozásokat abban az esetben, ha új vírusváltozatok jelennének meg.