kulcsár edina
A csillagászok körében ma egyetértés van abban, hogy a Földre nézve hatalmas fenyegetést jelentenek az űrben cirkáló aszteroidák. Éppen ezért az Egyesült Államok után most Kína is egy védelmi rendszer építésébe kezd.
A Kínai Nemzeti Űrügynökség (CNSA) egy vasárnap kiadott közleményben bejelentette, hogy a Földet fenyegető aszteroidák pályájának megváltoztatására alkalmas védelmi rendszert kíván létrehozni a következő években - írja az Global Times angol nyelvű kínai hírportál. Az állami finanszírozású lap beszámolója szerint az ambiciózus tervekre egyelőre még nem bólintott rá a kínai központi kormány, mert "több részleg összehangolásra van szükség a megvalósíthatósához", de feltehetően ez csak idő kérdése.
Wu Yanhua, az űrügynökség elnökhelyettese azt mondta, hogy egy rendkívül összetett védelmi rendszerben gondolkodnak, amely a világűrben és a földön található megfigyelőegységekből állna. Nagyon leegyszerűsítve úgy működne a mechanizmus, hogy precíziós műszerek felkutatnák, elemeznék és kategorizálnák az aszteroidákat annak érdekében, hogy regisztrálják, melyek jelentenek potenciális veszélyt a Földre.
A rendszer lelkét egy számítógép-szimulációs szoftver adná, amely bonyolult matematikai számításokkal modellezné a lehetséges becsapódásokat. Abban az esetben pedig, ha feltárnának egy ilyen, nagy valószínűség szerint bekövetkező eseményt, akkor rakétabecsapódással megváltoztatnák a fenyegetést jelentő égitest pályáját, megakadályozva ezzel a katasztrófát. Ezzel kapcsolatban Yunhua elmondta, hogy legkésőbb 2025-ig "kísérleti becsapódást" fognak végrehajtani egy Naprendszeren belüli aszteroidába.
A csillagászok körében egyébként ma egyetértés van abban, hogy a Földre nézve hatalmas fenyegetést jelentenek az űrben cirkáló aszteroidák. Ezzel kapcsolatban Li Mingtao Li, a Kínai Tudományos Akadémia alá tartozó Nemzeti Űrkutatási Központ professzora úgy fogalmazott a Global Times-nak, hogy "a Holdon található különböző méretű becsapódási krátereket vizsgálva nyilvánvaló, hogy az aszteroidabecsapódás nem olyan szokatlan vagy irreális az emberiség számára."
Éppen ezért nem Kína az egyetlen ország, amely védelmi mechanizmusokat kíván létrehozni az űrből ránk leselkedő veszélyek ellen. A NASA amerikai űrügynökség például 2021 novemberében indította útjára a DART nevű szondáját, amelyet arra terveztek, hogy becsapódjon egy kisebb aszteroidába, és megvizsgálja, lehetséges- annak pályájának megváltoztatása ilyen módon. Várhatóan a szonda körülbelül 10 hónappal az indítás után, azaz idén augusztusban éri el a célpontját.
A NASA egyébként nemrég kiadott egy közleményt, mely szerint a következő 100 évben egyetlen ismert, komoly károkat okozni képes aszteroida sem fogja keresztezni a Föld pályáját. Az ügynökség azonban azt is hozzátette, hogy a valódi veszélyt jelentő égitestek 60 százaléka egyelőre ismeretlen, és következő évek egyik legnagyobb kihívása, hogy ezeket felkutassák.