tóth gabi
Az ukrán tárcavezető egyszerre könnyűnek és nehéznek is nevezte az orosz kollégájával folytatott megbeszélést.
Csütörtök délelőtt elkezdődött Dmitro Kuleba ukrán és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter megbeszélése az antalyai diplomáciai fórumon, Törökországban.
A csúcstalálkozóról elsőként az ukrán fél nyilatkozott. A Bild szerint Kuleba azt mondta, hogy egyelőre nem történt áttörés az egynapos fegyverszünet ügyében. Az ukrán tárcavezető kijelentette, hogy hasonló formában készen áll a jövőben is a kétoldalú megbeszélésekre. Kuleba arról is tájékoztatta a sajtót, hogy a tárgyalás egyszerre volt könnyű és nehéz is. Könnyű azért volt, mert Lavrov tartotta magát a korábbi retorikájához, nehéz viszont azért volt, mert ő maga a legjobb formáját próbálta nyújtani.
Az ukrán miniszter szerint jelenleg Mariupolban a legnehezebb a helyzet, Kubela azt reméli, hogy az oroszok engedélyezni fogják a humanitárius folyós létrehozását.
Felfüggesztették keddig az Ukrajna és Oroszország közötti béketárgyalásokat – közölte a Twitteren Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki iroda vezetőjének tanácsadója, aki maga is részt vesz a tárgyalásokon. A tisztségviselő szavai szerint „technikai szünetet” tartanak – számolt be az Ukrajinszka Pravda hírportál. Podoljak korábban azt közölte, hogy hétfőn újabb tárgyalási fordulót tartanak a felek, majd később számolt be a Twitteren, hogy a tárgyalódelegációknak az alcsoportokban bizonyos definíciókat tisztázniuk kell, és emiatt szünetet tartanak.
Biztosított ugyanakkor afelől, hogy a tárgyalások folytatódnak.
A hétfői tárgyalások kezdete előtt posztolt videóüzenetében Podoljak leszögezte, hogy az ukrán fél változatlanul békét, azonnali tűzszünetet és az összes orosz csapat kivonását követeli Ukrajnából. – Csakis ezután beszélhetünk bármiféle szomszédi kapcsolatokról és politikai rendezésekről – tette hozzá.
Podoljak azt is írta a Twiterren, hogy nehéznek tartja a kommunikációt az orosz féllel.
Szavai szerint a felek hétfőn már módosított álláspontokkal kezdték el az online tartott megbeszélést. Kijelentette: a két küldöttség közti nézeteltérések fő oka, hogy jelentősen különböző a két ország politikai rendszere.
Ukrajnában nyílt párbeszéd zajlik a politikai vezetés és a társadalom között és konszenzusra törekszenek, míg Oroszországban ultimátumokkal nyomják el saját társadalmukat
– állította a tisztségviselő.