tóth gabi
Homlokegyenest szembefordult az európai fősodorral Václav Klaus.
Václav Klaus, Csehország korábbi köztársasági elnöke egy lapinterjúban nyilvánvalóvá tette, hogy az orosz-ukrán háború miatt nem fogja visszaadni az Oroszországtól kapott állami kitüntetését. A jelenleg 80 éves politikus azzal indokolta a döntését, hogy egy ilyen lépésnek nem lenne jelentősége a kialakult helyzetben, illetve az ehhez hasonló gesztusokat egyébként is rendkívül gyerekesek tartja.
A jobbközép nézeteket valló Klaus, aki 2003 és 2013 között volt a Cseh Köztársaság elnöke, még 2007-ben kapta meg az úgynevezett Puskin-érmet Oroszország akkori csehországi nagykövetétől "a nemzetek egymáshoz való közelítéséért és kulturális örökségük megőrzéséért". A magas rangú kitüntetéssel nem különösebben foglalkozott a közvélemény az elmúlt 15 évben, most azonban az orosz-ukrán háború miatt több befolyásos politikus és véleményformáló is felszólította Klaust, hogy a díjat adja vissza Oroszországnak.
Az ilyen és ehhez hasonló kritikákra Klaus a Lidovky hírportálnak adott, pénteken megjelent interjúban annyival reagált, hogy "gyerekes dolognak tartja, hogy ezt az érmet demonstratívan visszaadja valakinek." Emellett hozzátett, hogy egy ilyen gesztushoz "nem alacsonyodna le."
Klaus szerint a szóban forgó kitüntetés nem "Putyin kitüntetése", hanem "Puskin kitüntetése". Mint mondta: a Puskin-érmét, mint kitüntetést, nem Vlagyimir Putyin, hanem Borisz Jelcin korábbi orosz elnök kezdeményezésére jött létre 1999-ben, tehát egésznek semmi köze Oroszország jelenlegi vezetéséhez. Ilyen értelemben pedig az érme visszaadása nem lenne más mint "olcsó oroszgyűlölet, valamint orosz kultúra elsöprő eltörlése."
Az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban Klaus egyébként még beszélt a konfliktus Csehországra gyakorolt hatásairól. Mint mondta: a menekültek beáramlása sokkal többe fog kerülni az államnak és az adófizetőknek, mint a koronavírus-járvány.