kulcsár edina
Világszerte komoly aggodalmat keltett az Vlagyimir Putyin orosz elnök vasárnapi utasítása, hogy helyezzék "különleges" készültségbe Oroszország nukleáris elrettentő erőit.
Egy olasz építőipari vállalkozó arról számolt be a Republica online kiadásának, hogy az elmúlt napokban több tucatnyi megkeresést kapott atombiztos bunkerek építésére. Az 56 éves Giulio Cavicchiol Minus Energie nevű cége korábban több óvóhelyet is felhúzott a NATO, valamint az olasz légierő számára, de mivel normál esetben a civil lakosság nem szokott rendeléseket leadni ilyen objektumokra, a vállalkozás többször is csődközelbe került az elmúlt években. Most azonban szó szerint kilőttek az igénylésék, ugyanis az ukrán-orosz háború miatt érezhetően pánikhangulat lett úrra az embereken.
- fogalmazott a lapnak Giulio, aki hozzátette: az emberek egyik napról a másikra megfeledkeztek a koronavírus-járványról és most az otthonaikba való bezárkózás helyett egy esetleges atomháborúra készülnek.
A férfi elmondása szerint egy atombiztos bunker építése nem olyan egyszerű, mint ahogy azt az átlag megrendelő elképzeli. Először is egy sor különleges engedélyt kell beszerezni, és ha ezek meg is vannak, akkor sem alkalmas minden terület egy ilyen projekt kivitelezéséhez. "A túléléshez levegőre van szükség, a hozzá tartozó kezelőrendszerekkel, aztán WC-kre és olyan szerkezetre, amely robbanás esetén ellenáll az oldalirányú lökéseknek. Aztán természetesen szükség van a tartalékokra: vízre és élelmiszerre" - tette hozzá a vállalkozó.
Giulio azt is megjegyezte, hogy a bunkerek négyzetméterenként 2-3 ezer euróba, tehát átszámítva bőven egy egy millió forintba kerül. A legkisebb menedékhelyek 30 és 40 négyzetméter között mozognak, de van 20 vagy 25 négyzetméteres is. A legnagyobbak viszont akár 80-100 négyzetméteresek is lehetnek. Hogy kinek mekkorára van szüksége, azt minden esetben a megrendelőnek kell döntenie, attól függően, hány embert szeretne adott esetben elszállásolni.
Az orosz-ukrán háború egyébként nem csak Olaszországban okozott pánikhangulatot. Finnországban például azzal volt tele nemrég a helyi sajtó, hogy az emberek megrohamozták a gyógyszergyárakat és felvásárolták a jódtabletta készleteket.