kulcsár edina
Az orvosok végig koronavírus-fertőzésre gyanakodtak, ezért meg sem vizsgálták az egyetemistát.
A 20 éves, angol lány, Georgia Coulson több hete magas lázzal küzdött, ám az orvosok két alkalommal is azt mondták neki, hogy koronavírusos, méghozzá úgy, hogy meg sem vizsgálták.
A matematika szakos hallgató az egyetem első hetét végigbulizta tavaly szeptemberben, majd utána ágynak dőlt. A fiatal lány nagyon rosszul volt, magas lázzal küzdött, még az ágyból sem tudott felkelni. Ekkor hívta fel az orvosát, aki telefonon koronavírussal diagnosztizálta, majd pihenést javasolt neki és felírta az ilyenkor kötelező gyógyszereket.
A láz azonban továbbra sem múlt el, így Georgia újra telefonált, ám továbbra is azt a választ kapta, hogy ez Covid. Harmadik alkalommal már vakbélgyulladást diagnosztizáltak nála.
Nem sokkal ezután a lány szeptikus sokkot kapott, melynek hatására a szervezete összeomlott. A kómába esett Georgiát mesterségesen lélegeztették.
Ekkor már világosan látszott, hogy az orvosok tévedtek a diagnózisok során, mert a lány nem volt koronavírusos és vakbélgyulladást sem kapott.
Georgia esetében ugyanis szepszis, azaz vérmérgezés alakult ki. Ezt általában egy olyan bakteriális fertőzés váltja ki, amire a szervezet rendkívül erősen reagál, gyulladásos és véralvadási folyamatokat aktiválva, ami számos szervet károsíthat és a beteg halálát is okozhatja.
A lánynál nem okozott volna ilyen súlyos tüneteket a fertőzés, ha időben felismerik és antibiotikummal elkezdik kezelni.
Georgia állapota végül pár hét elteltével javult és felébredt a kómából, ám azóta sem épült fel teljesen. Az orvosok azt mondták neki, hogy legalább fél év kell ahhoz, hogy újra a régi legyen.
„Hogy őszinte legyek, igazából örülök, hogy élek. Életemben nem voltam ilyen rosszul. Azt sem tudtam, hogy mi az a szeptikus sokk azelőtt, de hogy senki ne jöjjön rá, hogy ez a bajom, az már kicsit durva” – mondta a lány a Mirror-nak, majd hozzátette:
„Hogy haragszom-e az orvosomra: Azt kell mondjam, hogy kicsit igen, mert ha valakinek ilyen sokáig nem javul az állapota, sőt csak egyre rosszabb lesz, akkor érdemes lenne jobban utánajárni, hogy mi okozza valóban a problémát” – fogalmazott Georgia.
Magyarországon is előfordulnak hasonló esetek
A Budapesten élő Katalin hasonlóan járt: már háromszor is csináltatott vele Covid-tesztet a háziorvosa, mire rájött, hogy a tünetek mögött nem a rettegett vírus áll. Több mint egy hétnyi betegeskedés után derült ki, hogy Katalinnak csúnya arc- és homloküreg gyulladása van, ami talán nem vált volna ilyen súlyossá, ha időben felismerik. „Nemcsak Covid van a világon, erre is kell gondolni! Most, hogy kaptam antibiotikumot és infralámpával, kamillás gőzzel kezelem magam, két nap alatt sokat javultam” – mesélte a lány, aki csak azért nem akart teljes névvel szerepeli, mert nem szerette volna kellemetlen helyzetbe hozni a háziorvosát. „Végül is ő jót akart és a nátha, erős fejfájás, torokkaparás, hányinger valóban lehetett volna a Covid tünete is” – tette hozzá.