tóth gabi
Egy Budapest belvárosában található luxuslakás árát kérik az atombiztos objektumért.
Több amerikai ingatlanos portálon is felbukkant a hét elején egy Kansas államban található nukleáris bunker, amelyet "maximális biztonságot nyújtó, egyedi komplexumként" kínáltak eladásra - írja Business Insider online kiadása.
A földalatti objektumot - valamint a mellette található vezérlőtermet és kiszolgálóépületeket - 1961-ben az amerikai hadsereg építette a kansasi Abilene nevű kisváros közelében. Eredetileg egy Atlas-F típusú interkontinentális ballisztikus rakéta kilövőállásaként funkcionált, ezt a feladatát azonban mindösszesen 4 évig látta el, majd egy atombiztos bunkerrá alakították át.
Hogy a létesítmény pontosan mikor privatizálták, nem tudni, nemrég azonban egy New York-i ingatlanmágnás megvásárolta, most pedig 380 ezer dolláros áron (körülbelül 120 millió forint) eladásra kínálja. Az ingatlanhirdetések szerint ez az összeg igencsak baráti, tekintve, hogy az ilyen és ehhez hasonló földalatti épületek körülbelül 15 millió dollárba, azaz mai dollárárfolyamon számolva körülbelül 141 millió dollárba kerültek.
Jelenlegi állapotában az atombunker aligha lakható, az egész objektum egy alapos restaurálásra szorul. Erre mindegyik ingatlanos portálon külön felhívják a vásárlók figyelmét. Mindemellett azonban ötleteket is adnak, miként hasznosítható a létesítményt: például kiadó lakásokká, szállodává vagy éteremmé lehetne átalakítani könnyedén.
Maga a bunker egyébként 51 méter mélységig nyúlik a földfelszín alá, és megközelítőleg 600 tonna vasbetonból és epoxigyantából készült. Úgy tervezték, hogy ellenálljon egy nukleáris csapásoknak, valamint az 500 mérföld/órás szélnek. Az utóbbira a térségben tapasztalható heves tornádók miatt volt szükség.
Az egyik ingatlanos portálon, ahol a bunker meghirdetésre került, külön kihangsúlyozták, hogy egy New York-i Saranacban található, szintén leszerelt Atlas-F kilövőállást 2017-ben magánlakássá alakítottak át, Pennsylvaniában pedig egy Nike rakétaparancsnoki telephelyet sörfőzdének rendeztek be 2019-ben.