Létrehozva: 2022.01.06.

Terrorizmus finanszírozásával vádolják a Pfizert Amerikában

A gyógyszeripari mamutcég több konkurens vállalattal együtt került a vádlottak padjára.

Az Egyesült Államokban terrorizmus finanszírozásával vádolják – több más gyógyszeripari nagyvállalattal együtt – a Pfizert . Az eljárás még 2020 első felében kezdődött, ám egy szövetségi bíróság akkor megalapozatlannak minősítették a vádakat és ejtette az ügyet. Most azonban az ország egyik fellebbviteli bírósága ismét napirendre vette a pert, így annak tárgyalása hamarosan újrakezdődik - írja a londoni székhelyű Reuters hírügynökség.

A kacifántos ügy felperesei, akik Irakban megölt amerikai katonák családtagjai, azt állítják, hogy a Pfizer és más gyógyszeripari vállalatok az iraki háború idején több szerződést is kötöttek az Egyesült Államok által támogatott iraki kormánnyal, méghozzá úgy, hogy fizettek nekik azért, hogy a beszállítóik lehessenek. A vád szerint a cégek tisztában voltak azzal, hogy az akkori iraki egészségügyi minisztériumot a Jaysh al-Mahdi nevű iszlamista terrorszervezet irányítja, amely többször is támadásokat hajtott végre az amerikai- és NATO-csapatok ellen. Vagyis a cégek közvetetten finanszírozták a terrorizmust a iraki kormánynak folyósított pénzekkel.

Ezzel szemben az érintett gyógyszercégek azt állítják, hogy ők csak és kizárólag vérzékenység elleni injekciókat, ultrahang készülékeket, elektrokardiográfiai készülékeket és más orvosdiagnosztikai eszközöket biztosítottak az iraki kormány számára, miután az Egyesült Államok vezette iraki invázió 2003-ban megbuktatta Szaddám Huszein kormányát.

A terrorizmus finanszírozásával vádolt vállalatok, köztük a Johnson&Johnson, az Astra Zeneca és a Pfizer szerdán egy közös nyilatkozatban közölték, hogy „a további eljárás során be fogja bizonyítani, hogy a vállalatok semmilyen módon nem álltak kapcsolatba a közel-keleti terrorizmussal.”

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek