kulcsár edina
Az amerikai Pfizer és német BioNTech élen jár az omikron-specifikus vakcina kifejlesztésében.
A jelenleg használt koronavírus elleni vakcinák mindegyikét a vuhani alapváltozat ellen fejlesztették ki a nagy gyógyszergyártó vállalatok. Mivel az első oltások beadása óta eltelt időben, azaz az elmúlt kicsivel több mint egy év során rengeteg mutáción átesett a világjárványért felelős kórokozó, a forgalomban lévő oltóanyagok hatékonysága jelentősen leromlott. Ezért időszerűvé vált az olyan új vakcinák kifejlesztése, melyek specifikusan a jelenleg domináns vírusváltozatok ellen váltanának ki immunvédelmet.
Ebbe a munkába elsőként az amerikai Pfizer és német BioNTech vágott bele: a két cég kedden közös közleményt adott ki, melyben bejelentették, hogy megkezdődtek az új, kifejezetten a koronavírus omikron-variánsa ellen kifejlesztett vakcina klinikai tesztjei – írja a New York Post internetes kiadása.
A két gyógyszeripari óriásvállalat beszámolója szerint az újfajta vakcina vizsgálata során 1420 egészséges, 18 és 55 év közötti felnőtten fogják letesztelni az oltás biztonságosságát és hatékonyságát. Mint írják, a klinikai tesztelésben résztvevő önkénteseket három csoportra osztották, melynek tagjai különböző típusú és mennyiségű oltóanyagot fognak kapni.
Az első csoport, mintegy 615 személy, 90 és 180 nap között a Pfizer/BioNTech jelenlegi vakcinájából kap két adagot, majd az omikron specifikus vakcinából kap szintén két adatok.
A második csoportban közel 600 ember van, akik a vizsgálat előtt három adagot is kaptak a Pfizer-BioNTech jelenleg is használt vakcinájából, a vizsgálat során pedig az omikron-specifikus vakcinából kapnak majd egy adagot.
A harmadik csoport tagjai (kevesebb, mint 200 fő) nem kaptak eddig koronavírus elleni védőoltást, ők három adag omikron-specifikus vakcinát kapnak majd a vizsgálat során.
„Bár a jelenlegi kutatások és a világban közölt adatok azt mutatják, hogy az emlékeztető oltások továbbra is magas szintű védelmet nyújtanak az omikron variáns súlyos lefolyása ellen és csökkentik a kórházba kerülés esélyét, beláttuk, hogy fel kell készülni arra az esetre, ha ez a védelem idővel csökken, és választ kell adni az omikronra és a jövőbeli új variánsokra”
– fogalmazott Kathrin Jansen, a Pfizer oltáskutatásért és -fejlesztésért felelős vezetője.
Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója azt mondta, hogyha az omikron-specifikus injekció biztonságosnak és hatékonynak bizonyul, a Pfizer már márciusban engedélyt kérhet a szabályozó hatóságoktól és megkezdheti a forgalmazást.