Létrehozva: 2022.01.28.

Friss tanulmány: így szerezhetünk „szuperimmunitást” a koronavírus ellen

Alapvetően két útja van a koronavírus elleni szuperimmunitásnak – vélik a Oregoni Egészségügyi és Tudományos Egyetem tudósai.

Szerző Gaál József

Egy átfogó amerikai tanulmány arra az eredményre jutott, hogy azok védettek leginkább a koronavírussal szemben, akik felvették valamelyik vakcina legalább két dózisát, illetve magán a fertőzésen is átestek – írja az Oregonian regionális amerikai hírportál.

Az Oregoni Egészségügyi és Tudományos Egyetem (OHSU) kutatói 104 olyan embertől vettek vérmintát, akiket kétszer oltottak be a Pfizer/BioNTech koronavírus elleni vakcinájával. Közülük 42-en soha nem estek át a Covid-19 betegségen, 31-en az oltás előtt, 31-en pedig az oltást követően estek át a fertőzésen.

Hogy kiderítsék, melyik csoport tagjai rendelkeznek a legerősebb immunitással, a tudósok „rászabadították” az önkéntesek vérmintáira a koronavírus alfa, béta és delta változatát. Így derül fény arra, hogy a vakcina és a természetes immunitás kombinációja „legalább tízszer erősebb védelmet nyújt” a járványért felelős kórokozóval szemben, mint a kizárólag oltóanyag által kiváltott védelem.

Ennek eredményeként a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy „a természetes fertőzésből származó antigénes védelem jelentősen növeli a betegséggel szembeni immunválasz mennyiségét, minőségét és szélességét”, függetlenül attól, hogy az oltás előtt vagy után történik a fertőződés.

„Mindegy, hogy a betegség előtt vagy után oltatják be magukat az emberek, mindkét esetben nagyon-nagyon erős immunválaszra számíthatnak. Elképesztően magasra”

- fogalmazott Fikadu Tafesse, az OHSU molekuláris mikrobiológia és immunológia adjunktusa.

(Fotó: mti/ansa/epa)

A Science Immunology című tudományos folyóiratban kedden megjelent tanulmány szerzői továbbá azt állítják, hogy „míg a magas életkor negatívan befolyásolja az oltás által kiváltott immunválasz mértékét, addig az betegségen átesett személyek életkora, akik az oltást is megkapták, semmilyen összefüggés sincs az immunválasz mértékével.”

Fikadu Tafesse egyébként azt is megjegyezte, hogy a vírus széles körű elterjedése miatt még mindig nagy a valószínűsége annak, hogy az oltás után is megfertőződünk, de az oltásokkal jelentősen enyhébbek lesznek a betegség tünetei, és az idő előrehaladtával egyre több embernek lesz „szuperimmunitása”. Ebből tehát az következik, hogy minden egyes új, fertőzésen átesett oltott személy közelebb hozza a világjárványt a végét – tette hozzá a szakember.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek