tóth gabi
A képviselők többsége támogatja az ötletet, amivel egy „boszorkányvédő” civil szervezet állt elő.
A skót parlament posztumusz kegyelmet adna azoknak a nőknek és fiatal lányoknak, akiket válogatott módszerekkel végeztek ki boszorkányság vádjával a 16. és a 18. század között – írja a The Times of London online kiadása.
Egyes becslések szerint ebben az időszakban körülbelül több ezren estek áldozatául a kegyetlen boszorkánytörvényeknek. Az érintetteket leggyakrabban vízbe fojtották vagy máglyán élve elégették olyan mondvacsinált bűncselekmények miatt, mint például, hogy másnaposságot okoztak férfiaknak, viharokat idéztek elő, bagollyá változtak, az ördöggel beszélgetettek, és hogy elsüllyesztették VI. Jakab skót király hajóit.
Skóciában közel 300 évvel ezelőtt helyezték hatályon kívül a boszorkányságra vonatkozó törvényeket, most pedig a parlament egy olyan törvényjavaslat elfogadására készül, mellyel mindenki nevét tisztáznák, akit ezek alapján halálra ítéltek. A hivatalos feljegyzések alapján az országban összesen 3873 embert vádoltak meg boszorkánysággal, közülük pedig 2600-at ki is végeztek.
A kegyelem ötletével egyébként a Witches of Scotland (skót boszorkányok) nevű aktivistacsoportot állt elő, amely azt szeretné elérni, hogy az elítéltek nevét töröljék a hivatalos feljegyzésekből, a parlament írásos formában kérjen bocsánatot az elhunytaktól és a még élő családtagjaiktól, illetve állítson emlékművet a tiszteletükre.
„A 16. és a 18. század közötti időszakban fejenként ötször annyi embert végeztünk ki boszorkányság vádjával, mint Európa más részein, túlnyomó többségük nő volt. Skóciában abszolút élen jártunk abban, hogy nőket találjunk, akiket elégethetünk. A kivégzettek nem voltak bűnösök, tehát fel kellene őket menteni”
- fogalmazott Claire Mitchell ügyvédnő, a civil szervezet elnöke, aki szerint nem lenne példa nélküli a döntés, ugyanis a massachusettsi képviselőház hivatalosan is ártatlannak nyilvánította azt 20 nőt, akiket 1692-ben végeztek ki boszorkányság vádjával Salemben.
Natalie Don, a Skót Nemzeti Párt parlamenti képviselője szerint a képviselők szinte kivétel nélkül támogatják az ötletét, és a nyáron meg is szavazhatják az erre vonatkozó határozatot. „Helyes, hogy ezt a rosszat, sokan helyre akarják hozni. Ezeket az embereket, akiket kriminalizáltak, főleg nőket, kegyelemben kell részesíteni!” – fogalmazott a politikus.
Ha a parlament megszavazza a kegyelemről szóló döntést, a skót egyház valószínűleg bocsánatot kér majd a boszorkánysággal vádolt nők „rossz bánásmódjában és kivégzésében” játszott szerepéért.