kulcsár edina
Még a tudósokat is meglepte, mennyire jó tájékozódási képességgel rendelkeznek a kopoltyús díszállatok.
Az izraeli Ben-Gurion Egyetem mérnökei megalkottak egy úgynevezett „halirányítású járművet” (Fish Operated Vehicle – FOV), melynek segítségével több aranyhalnak is sikerült megtanítaniuk a vezetés művészetét – írja a Times of Israel angol nyelvű hírportál. A különleges eszköz egy nagy teljesítményű számítógépből, érzékelőkből és egy kerekre erősített akváriumból áll, amibe egyszerre csak egy aranyhalat helyeztek. Az állat mozgását szenzorok érzékelik, a jármű pedig annak megfelelően indul el egyik vagy másik irányba, hogy az akvárium középpontjától számítva merre mozdul el a hal.
Bár a tudósok eleinte szkeptikusak voltak az aranyhalak vezetési képességeit illetően, mint kiderült, a kopoltyús díszállatok pont olyan jól tájékozódnak a térben, mint a kutyák vagy a macskák. Ezt úgy sikerült bebizonyítani, hogy a halaknak hagyták, hogy maguk térképezzék fel a FOV képességeit, majd ha a járművet sikeresen eljuttatták egy adott célzónába, akkor jutalmat kaptak eledel formájában.
Kezdetben a halaknak átlagosan fél órába telt megtalálni a célpontot, de a kísérlet végére már kevesebb mint egy perc is elég volt nekik ugyanehhez a mutatványhoz. Mindez tehát azt jelenti, hogy az aranyhalak gyorsan tanulnak, meglepően jó tájékozódási képességgel rendelkeznek és képesek értelmezni a élőhelyükön (víz) kívüli világot is.
„Ezek az eredmények azt mutatják, hogy a hal képes volt átvinni térreprezentációs és navigációs képességeit egy teljesen más szárazföldi környezetbe, ezzel alátámasztva azt a hipotézist, hogy univerzális, fajfüggetlen tulajdonságokkal rendelkeznek”
- fogalmazott a kísérletsorozat egyik vezetője, aki azt is elárulta, hogy összesen hat, különböző nemű, korú és méretű aranyhal vett részt a kísérletben, és hetente háromszo 30 perces edzéseken tanították meg őket vezetni.