Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2021.12.31.

Karanténba zárnák a macskákat egy egész kontinensen, elképesztő, mi szükség erre

Annak ellenére, hogy több ezer éve próbálkozunk a macskák háziasításával, a többségük hidegvérű gyilkos a mai napig. Ez vezetett most ökológiai katasztrófához Ausztráliában.

Ausztrál kormányzati tisztségviselők szerint a kontinens méretű ország egész területén be kellene vezetni az otthoni karanténkötelezettséget a macskákra vonatkozóan, mivel a szabadban vadászó házi kedvencek felfoghatatlan környezeti károkat okoznak azzal, hogy évente több milliárd egyedi, őshonos állatot gyilkolnak meg - írja a Australian Broadcasting Corporation (ABC), ausztrália nemzeti műsorszolgáltatója.

A döntéshozókat egy napokban nyilvánosságra hozott kutatás ösztönözte cselekvésre, amely szerint az elvadult kóbor macska évente több mint 740, a házi macskák pedig átlagosan 180 őshonos vadállatot mészárolnak le évente. Ez azt jelenti, hogy Ausztráliában naponta mintegy hárommillió emlős, kétmillió hüllő és egymillió erszényes válik a macskák áldozatává, ami jelentősen meghaladja a korábbi becsléseket.

Dean Huxley, egy perthi vadállatkórház igazgatója azt mondta a helyi sajtónak, hogy a macskák áldozatainak száma évről évre növekszik, mivel a szőrős házi kedvencek folyamatosan fejlődnek és tanulnak, és egyre könnyeben vadásszák le a vadon élő állatokat. Ráadásul mivel a macskák vadászösztöne akkor is működik, amikor épp nem éhesek, a pusztítás mértéke mára elképesztő méreteket öltött. Arról nem is beszélve, hogy macskák által terjesztett paraziták még a birkállományban is folyamatos károkat okoznak.

A vadon élő házi macskák módszeresen kiirtják az őshonos fajokat Ausztráliában.

Annak érdekében, hogy megfékezzék a macskák öldöklését, a szövetségi ausztrál kormány fontolóra vette egy országos macskakarantén bevezetését, melynek értelmében 1600 dolláros (380 ezer forint) pénzbírságra számíthat az a macskatulajdonos, aki nem tudja házon belül tartani a négylábú kedvencét. Meg nem erősített hírforrások szerint a példa nélküli intézkedés 2022 közepétől léphet hatályba.

A szigetországban egyébként 2015-ben kormányzati szinten hirdettek háborút a 2-6 milliós kóbormacska-állomány ellen. Ennek megfelelően a helyiek a legkülönfélébb módszerekkel álltak neki az állatok kiirtások, például mérgezett kenguruhúst dobnak le a levegőből. Minden elejtett macska után pedig 10 ausztrál dollárt, azaz átszámítva körülbelül 2500 forintot fizetnek a hatóságok.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek