tóth gabi
A zombitüzek évekig is éghetnek. Nevüket is onnan kapták, hogy gyakran halhatatlannak tűnnek.
A Föld leghidegebb lakott településeként számon tartott szibériai Ojmjakonban jelenleg mínusz 42 Celsius fok van, a tájat pedig gránitszilárdságú jég és hó borítja. Ez önmagában persze nem lenne hír, ám a hihetetlenül zord körülmények és a rekord alacsony hőmérséklet ellenére több száz hektáros területre kiterjedő tüzek pusztítják a növényzetet a hóréteg alatt. Tudományos berkeken belül ezt a jelenséget gyakran „téliesített tűznek” nevezik, ám a helyiek inkább csak „zombitűznek” hívják – írja a Siberian Times angol nyelvű orosz hírportál.
Egy Szemjon Szincsev nevű orosz férfi le is videózta, ahogy a vastag hó- és jégréteg alatt ilyen hidegben is füstölve ég a talaj menti növényzet.
A zombitüzek akkor keletkeznek, ha a nyáron tomboló tűzvészeket a téli hónapokkal érkező hideg, a hó és a jégtakaró eloltja, de nem teljesen. A földfelszín alatt található tőzegtalajban meghúzódó parázs ugyanis a zord körülmények ellenére is képes hónapokig, sőt évekig égni, mivel a talajba megfagyott metángáz táplálja a lángokat, különösen akkor, ha hó híján nincs lecsorgó csapadék, ami eloltsa. A jelenség neve is innen ered: az ilyen tüzek gyakran halhatatlannak tűnnek, eloltani őket lehetetlen.
A Siberian Timesnak nyilatkozó Szemjon Szincsev elmondása szerint ő már találkozott olyan zombitűzzel, amely négy évig égett, mielőtt egy kiadós tavaszi zápor eloltotta volna.
Grigory Kuksin, a Greenpeace „zombitüzekkel” küzdő oroszországi bozóttűz-osztályának vezetője az AFP-nek adott interjúban egyébként „klímabombának” nevezte a jelenséget, mivel a tőzeglápoknak és a tundrának jelentősen magasabb a szén-dioxid-koncentrációja, tehát égés hatására rengeteg üvegházhatású gázt bocsájtanak a légkörbe.