tóth gabi
2015 óta először azonosítottak poliovírus okozta gyermekbénulást Ukrajnában. A WHO vizsgálódik.
Poliovírus okozta végtagbénulás miatt került kórházba egy másfél éves csecsemő az észak-ukrajnai Rivne megyében, a fehérorosz határ közelében. Az Egészségügyi Minisztérium tájékoztatása szerint a gyermek szülei vallási meggyőződésük miatt tagadták meg korábban a járványos gyermekbénulás elleni védőoltást – írja az ukrán sajtóra hivatkozva az Euronews angol nyelvű kiadása.
A most regisztrált megbetegedést a poliovírus 2-es típusú (Sabin 2) oltástörzse okozta, amely leggyakrabban a háborús övezetekben és olyan országokban szokott felbukkanni, ahol az egészségügyi ellátórendszer minősége silány.
Az ukrán kormány egy járványügyi szakértői csoportot küldött a beteg gyermek szülővárosába, ahol azt fogják vizsgálni, más is megfertőződhetett-e a bénulással járó betegséggel. Erre sajnos egyébként minden esély megvan, Ukrajnában ugyanis mindösszesen az 53 százaléka van beoltva gyermekbénulás ellen az egy évnél fiatalabb korosztálynak, ami messze a legrosszabb arány egész Európában. A helyi hatóságok mellett az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is vizsgálja, hogy a fertőzésnek van-e terjedési láncolata a térségben.
[caption id="" align="alignnone" width="630"] A járványos gyermekbénulás elleni vakcinát leggyakrabban szájon át szedhető cseppek formájában gyártják. (Forrás: UNICEF)[/caption]
Keleti szomszédunknál egyébként 2015-ben ütötte fel a fejét legutóbb a járványos gyermekbénulás. Akkor Délnyugat-Ukrajnában két gyermeket diagnosztizáltak poliovírussal.
Az Egészségügyi Világszervezet szerint 1988 óta több mint 99 százalékkal csökkent a gyermekbénulásos esetek száma globálisan. Európát pedig 2002-ben nyilvánította hivatalosan is „poliovírus-mentes övezetté” az ENSZ égisze alatt működő ügynökség.
Magyarországon 1961–91 között 47 igazolt poliovírusos esetet regisztráltak, és 1992 óta kötelező ellene a vakcina.