kulcsár edina
Egy kis odafigyeléssel szerencsére könnyű elkerülni a ftalátoknak nevezett vegyületeket, melyek lényegében minden műanyagból készült használati tárgyban ott vannak.
Körülbelül 100 ezer ember korai halálát okozzák a ftalátoknak nevezett szintetikus vegyi anyagok csak az Egyesült Államokban az 55-64 éves korosztályban – derült ki egy nemrég publikált tanulmányból, melyet a CNN szemlézett.
Az Environmental Pollution című tudományos folyóiratban kedden megjelent disszertáció szerint azok az emberek, akiknek a szervezetében átlagon felüli a flatálok szintje, jóval nagyobb valószínűséggel halnak meg lényegében bármilyen egészségügyi problémában, de különösképp a szív- és érrendszeri megbetegedésekben.
A ftalátokat gyakran csak „a mindenütt előforduló vegyi anyagoknak” nevezik tudományos berkeken belül, mivel ezek a szintetikus kemikáliák annyira elterjedtek, hogy ma már alig van használati tárgyunk, ami ne tartalmazná valamilyen szinten.
Mivel a ftalátok rendkívül sokoldalúak, az ipari termelés számos területén alkalmazzák őket, de leggyakrabban műanyagokhoz adják, hogy rugalmasabbá és nehezebben törhetővé tegyék a készterméket. Így többek között megtalálható a PVC típusú vízvezetékekben, a műanyag padlóburkolatokban, az orvosi fecskendőkben, kerti locsolócsövekben és számos gyerekjátékban. Sőt, ott vannak még az élelmiszer-tároló műanyag edényekben, az úgynevezett elviteles dobozokban, samponokban, sminkekben és parfümökben is.
Az amerikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ (CDC) szerint az emberek akkor kerülnek kapcsolatba a ftalátokkal legnagyobb eséllyel, amikor olyan ételeket esznek vagy isznak, amelyek érintkeztek a vegyi anyaggal kezelt műanyaggal. Tehát az előre csomagolt vagy rendelt élelmiszerek esetén a kockázat kiemelkedően magas. Gyerekek számára pedig az jelent veszélyt, ha kíváncsiságból a szájukba tesznek és megrágcsálnak műanyag tárgyakat, játékokat.
[caption id="" align="alignnone" width="1026"] A gyerekekre nézve kiemelten veszélyesek a ftalátokkal kezelt műanyag játékok.[/caption]
Egészségügyi szempontból a ftalátok egy sor modern kori betegségért tehetőek felelőssé. Ma már tudományosan bizonyított, hogy megzavarhatják a hormonrendszer összetett élettani működéseit, különösen magzati, kisdedkori és fiatalkori fejlődés idején, és összefüggésbe hozhatók a fejlődési, reproduktív, agyi, immunrendszeri és egyéb problémákkal is.
Korábbi kutatások a ftalátokat a reprodukciós problémákkal hozták összefüggésbe, mint például a nemi szervek rendellenességei, kisfiúk esetében a herék alulfejlettsége, valamint a felnőtt férfiaknál a spermaszám és a tesztoszteronszint csökkenése. Más tanulmányok pedig arra az eredményre jutottak, hogy a gyermekkori elhízást, asztmás megbetegedést és szív- és érrendszeri problémákat is okozhatják.
[caption id="" align="alignnone" width="1000"] A műanyagból készült használati tárgyaink többségét ftalátokkal kezelték gyártás során.[/caption]
A fentebb említett tanulmány során egyébként több mint ötezer, 55 és 64 év közötti felnőtt vizeletének ftalát-koncentrációját mérték meg, majd ezeket a szinteket összehasonlították a korai halálozás kockázatával. Minden résztvevő esetében regisztrálták a kutatók a már meglévő szívbetegségeket, a cukorbetegséget, a rákot és más gyakori betegségeket, a rossz étkezési szokásokat, a fizikai aktivitást mértékét és a testtömegindexet. Ebből az adathalmazból aztán – összetett számítások révén – kijött, hogy a ftalátok megközelítőleg 91-107 ezer ember korai halálát okozzák Amerikában.
[caption id="" align="alignnone" width="800"] A silány minőségű szépségápolási cikkek elkerülésével jelentősen csökkenthető a ftalátokkal szembeni kitettség.[/caption]
Bár a tanulmányban nem tesznek említést arról, miként lehetne csökkenteni a ftalátokkal szembeni kitettséget, a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NKK) nemrég egy általános felhívást tett közzé a honlapján arról, hogyan lehet elkerülni ezeket a vegyületeket.
Mint írják, javasolt a műanyag helyett a természetes anyagból készült használati tárgyak és játékok, illetve a „PVC-mentes” („PVC free”), a „ftalát-mentes” („phthalate free”) és az „illatanyag-mentes” termékek választani. Kevesebb szépségápolási termék használatával csökkenthető a kitettség, különösen a kismamáknak és kisgyermekes szülőknek fontos erre odafigyelnie. Mivel a por is tartalmazhatja ezeket a vegyületeket, ezért rendszeres takarítással, nedves kendővel történő portalanítással csökkenthető a mennyiségük. Hő hatására könnyebben kioldódnak, ezért kerülendő az ételek műanyag edényben történő melegítése.