tóth gabi
Az afgán válság teljes felforgatta a belpolitikai erőviszonyokat az Egyesült Államokban. Joe Bident jó eséllyel ma már nem választanák meg elnöknek.
Az elmúlt napok során 7 százalékponttal zuhant Joe Biden amerikai elnök támogatottsága, ami így jelenleg történelmi mélyponton, 46 százalékon áll – derül ki a londoni székhelyű Reuters hírügynökség és az Ipsos közös, hétfőn közzétett közvélemény-kutatásából.
A megkérdezett amerikai választópolgárok többsége (mind a republikánus, mind a demokrata szavazók) szerint az elnök tehető felelőssé azért, hogy az afgán kormányhadsereg kártyavárként omlott össze, és a közép-ázsiai ország napok leforgása az alatt az iszlamista tálib lázadók kezére került. Egy külön, szintén hétfőn közzétett Ipsos-féle gyorsfelmérés szerint az amerikaiak kevesebb mint felének tetszett, ahogyan Biden kivonta az amerikai csapatokat Afganisztánból - írja a Daily Mail internetes kiadása.
Joe Biden népszerűségének rohamos romlása mellett a Rasmussen Reports közvélemény-kutató legújabb felmérése azt is kimutatta, hogy a regnáló kormányfő nem nyerne Donald Trump korábbi elnökkel szemben, ha most tartanák az amerikai elnökválasztásokat.
Biden jelenleg mindösszesen a szavazatok 37 százalékát szerezné meg, szemben Trumppal, akit a választópolgárok 43 százaléka támogatna. A Rasmussen szerint, ha az amerikaiaknak most kéne döntenie az elnök személyéről, akkor Trump több nőt és afroamerikai szavazót nyerne meg magának, Biden pedig több milliót szavazatot vesztene az Afganisztánban kialakult helyzet miatt.
A tálibok hatalomátvétele miatt egyébként a jelenlegi elnök és elődje egymást hibáztatja. A Rasmussen által megkérdezett amerikaiaknak azonban valamivel több mint fele úgy gondolja, hogy Biden, és mindösszesen 38 százaléka szerint Trump tehető felelőssé a történtek miatt.
A tálib fegyveresek egyre intenzívebben keresik azokat az afgánokat, akik az amerikaiaknak, vagy a NATO-erőknek dolgoztak Afganisztánban. A The New York Times című amerikai napilap egy bizalmas ENSZ-dokumentumra hivatkozva arról ír, hogy a korábban a szövetséges csapatokkal és az Egyesült Államok hadseregével együttműködő afgánokat „a kabuli repülőtéren lévő tömegben is keresik a tálib fegyveresek és azzal fenyegetődznek, hogy megölik vagy letartóztatják a családtagjaikat, ha nem találják meg őket”. A Times felhívja a figyelmet, hogy az ENSZ-jelentésben foglaltak ellentmondanak a tálibok nyilvános vállalásainak, miszerint nem állnak bosszút a megbuktatott kormány tagjain és támogatóin.
Elképzelhető, megtorlásokba kezdenek
A lap beszámolója szerint „számos jelentés érkezett” arról, hogy a táliboknak listájuk van azokról az emberekről, akiket kifaggatni és megbüntetni akarnak. A dokumentum szerint a tálibok „házról házra jártak, és letartóztatták és/vagy megfenyegették a célzott személyek családtagjait, ha nem adják meg magukat a táliboknak”. A The New York Times birtokába került jelentés szerint leginkább az afgán hadsereg és a rendőrség tagjai, valamint a megbuktatott kormány dolgozói vannak veszélyben. A cikkben beszámolnak egy augusztus 16-án kelt levélről is, amelyet a tálibok egy olyan afgán tisztviselőnek címeztek, aki korábban együtt dolgozott az amerikaiakkal és a britekkel, majd elrejtőzött, mielőtt a felkelők a lakásába érkeztek.