tóth gabi
110 éve bocsátották vízre a Titanic luxusgőzhajót, amely 1912 április 14-én jéghegynek ütközött és elsüllyedt. Az 1514 halálos áldozat között hivatalosan nem volt magyar, de az egyik utas mégiscsak hazánk fia lehetett.
The Explorer Society Alapítvány hivatalos álláspontja szerint egyetlen magyar származású utasa sem volt a Titanicnak, amikor 1912 április 10-én megkezdte első útját New York felé Southampton kikötőjéből. A korábban említett kilenc magyar utasról kiderült, hogy csupán városi legendaként merültek fel annak idején, hiszen a hajótársaság egyetlen hivatalos iratában sem szerepeltek. Mi több, az utasok megmentésére érkezett Carpathia fedélzetére felvett túlélők névsorában sem találtak olyan személyt, aki bizonyíthatóan magyar volt.
Ugyanakkor az Encyclopedia Titanica összesített utaslistájában az angol utasok között ott szerepel egy bizonyos Leopold Weisz, aki nem élte túl a Titanic katasztrófát. A férfi vezetéknevéből lehet következtetni a származására, hiszen az s és a z betűk kapcsolata erősen magyar sajátosság.
Weisz a sírfelirata tanúsága szerint 1880-ban született Budapesten, bár valójában egy veszprémi zsidó család sarjaként látta meg a napvilágot valamikor 1875 körül. 19 éves volt, amikor Angliába ment tanulni és megismerkedett későbbi feleségével a római katolikus Mathilde Francoise Pede-del, aki varrónőként és énekesként kereste a kenyerét. A pár az esküvő után Kanadában tervezte a letelepedést, ahol a férfi fafaragóként kapott munkát. Később kőpajzsok faragására kapott megbízást. Műremekei Kanada kilenc tartományát jelképezik és ma is a Dominion Express Buildinget ékesítik Montreálban.
Weisz felesége akkor még Angliában volt, így a férfi visszatért érte, hogy aztán Quebecben kezdjék meg közös életüket. Eredetileg a Lusitania fedélzetén indultak volna útnak első osztályon, de a szénbányászok sztrájkja miatt átirányították őket a Titanic másodosztályára. Leopold Weisz a teljes vagyonát, vagyis 21 kilogramm aranyat a kabátja bélésébe vart, így szálltak fel a fedélzetre.
Azon a végzetes estén mindketten a hajó belsejében tartózkodtak és csak Mathilde menekült meg, mivel sikerült helyet találnia a Titanic 10-es számú mentőcsónakjában. Weisz a jeges óceánba veszett. A holtestét később megtalálták, ahogy a 15 ezer dollár értékű aranyat is, amit visszaszolgáltattak feleségének...
Forrás: Origo