Évek óta véres terror a nyugat-európai karácsonyi vásárokon

POLITIK
Létrehozva: 2021.06.04.

Azonosították a nepáli koronavírus-mutációt, durva, hogyan terjedhetett szét máris a világban

A világ legmagasabb hegye fontos szerepet játszhatott abban, hogy egy újabb koronavírus-variáns jött létre.

Eddig összesen öt országban azonosították az úgynevezett „nepáli” koronavírus-variánst, melyről a tudósok azt feltételezik, hogy jóval ellenállóbb a védőoltásokkal szemben, mint a kórokozó eddig ismert változatai.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egy csütörtöki közleményében még tagadta, hogy új mutáció jelent volna meg, de nemzeti kormányok már megkongatták a vészharangot. Grant Shapps brit közlekedési miniszter például azonnali hatállyal karanténkötelezettséget írt elő az eddig zöld besorolású Portugáliából érkezőknek, mivel ott is azonosították már a nepáli variánst. Ez a döntés egyébként fejfájást okozhat annak a több 10 ezer britnek, akik a Bajnokok Ligája döntő miatt Portóba utazott múlt héten, majd ott is maradt nyaralni.

A Daily Mail szerint a nepáli koronavírus-mutáció a Mount Everest alaptáborában alakult ki, és a 8849 méter magas csúcs meghódítására érkező hegymászók hordták szét a a világban.

Dr. Simon Clarke, a Reading Egyetem mikrobiológusa szerint a hegy tövében összegyűlő hegymászók miatt egy forró ponttá vált a térség járványügyi szempontból, mivel az ideérkező emberek a világ minden tájáról hozzák magukkal a vírusaikat, keresztfertőződések történhettek, ami ideális körülményt teremt a koronavírus számára, hogy mutálódjon.

A BBC május elején még arról számolt be, hogy a Mount Everest tövében található alaptáborból 17 hegymászó került Covid-19 miatt kórházba. Egy hegymászócsapat vezetője azt mondta: „mindenhol hallani, hogy az emberek köhögnek. Ez azonban nem a szokásos, hideg miatti köhögés, ki lehet venni, hogy fájdalmaik vannak.”

Nepál idén eddig mintegy 300 engedélyt adott beutazásra hegymászóknak, akiknek a kötelező Covid-teszt mellett mindössze három napot kellett karanténban tölteniük, mielőtt szabadon mozoghattak volna az országban. Az utazásszervezők szerint azonban a szabályok betartását lényegében senki sem ellenőrizte, és a Mount Everesthez látogató 43 csoportnak csak körülbelül a felét tesztelték le koronavírusra.

A világ legnagyobb hegyével összefüggésbe hozott koronavírus-változatot eddig az Egyesült Királyságban, Japánban, Portugáliában, Indiában és az Egyesült Államokban azonosították. Nepálban viszont még nem, ami valószínűleg annak köszönhető, hogy a helyi egészségügyi hatóságok csak nagyon ritkán járnak utána, ki milyen mutációval fertőződött meg.

Az eddigi elemzések azt mutatják, hogy a nepáli mutáns a fertőzőbb indiai-variánsból, és az oltásokkal szemben ellenállóbb dél-afrikai változatból fejlődött ki, tehát valószínűleg egyesíti „felmenői” rossz tulajdonságait.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek