kulcsár edina
Egyelőre még a szakértők is csak találgatnak, pontosan ki és miért hozta létra a hatalmas motívumokat egy kopár sivatag kellős közepén.
Egymillió négyzetméteren elterülő geoglifákat fedeztek fel történészek az India észak-nyugati részét található Thár-sivatagban (más néven: Nagy-Indiai-sivatag). A vörös színű murvás talajba rajzolt minták között akadnak 10 kilométer hosszúak is, ami azt jelenti, hogy ezek az eddig felfedezett legnagyobb ilyen típusú alkotások a Földön – írja a Daily Mail internetes kiadása.
A geoglifa egy hatalmas, a föld felszínén kialakított ábra, melyet ősi kultúrák hagytak maguk után. A geoglifák, vagy más néven talajrajzok, illetve földvésetek gigantikus grafikák, melyeket a felszíni réteg átmozgatásával, vagy a talaj lemélyítésével, akár kővel való borításával hoznak létre. A két réteg közötti árnyalateltérés teszi lehetővé, hogy a grafikai felületként használt földterületeken kialakított ábrák jól láthatóak.
A rejtélyes indiai geoglifákat először két francia kutató, Carlo és Yohann Oetheimer fedezte fel 2016-ban, miközben a Thár-sivatagról készül műholdas felvételeket nézegették a Google térképes szolgáltatásában. Az apa-fia páros fantáziáját annyira megmozgatták a látottak, hogy szinte azonnal Indiába siettek a további vizsgálatok érdekében.
Drónokkal történő megfigyelés után azonban kiderült, hogy a talajrajzoknak hitt alkotások többsége valójában egy faültetés miatt ásott hatalmas gödörrendszer volt, ezért Oetheimerék felhagytak a további kutatással, de az összegyűjtött eredményeiket nyilvánosan elérhetővé tették az interneten. E dokumentumokat vették elő nemrég a chilei Trapacai Egyetem szakértői, akik történelmi jelentőségű felfedezéseket tettek.
Az indiai Boha nevű kisváros közelében elhelyezkedő geoglifák középpontjában egy 10 kilométer hosszú spirálvezeték található, mely 723 méter hosszú és 198 méter széles. Ettől a mega-spiráltól délnyugatra található egy magába visszahajló második vonal, ami egy hatalmas rácsszerkezetet mintáz. Északon és délnyugaton is van egy-egy kisebb geoglifa, de mindkettő erősen kopott.
Fontos megjegyezni, hogy a híres dél-amerikai Nazca-vonalak sokkal nagyobb területen helyezkednek el, mint a Thar-sivatagban talált vonalak, de az egyes alkotások kiterjedése sokkal hatalmasabb az utóbbi esetében.
„Az eddigi ismereteink alapján a Thar-sivatagban talált vonalak legalább 150 évesek, de vélhetően ennél sokkal idősebbek. Mivel csak a levegőből láthatóak a vonalakból kirajzolódó minták, a funkciójukkal kapcsolatban egyelőre nem lehet biztosat mondani. Valószínűleg vallásos jelentésük lehetett”
– fogalmazott Daniela Valenzuela, a chilei Trapacai Egyetem vezető történésze, aki szerint a vonalakkal kapcsolatban annyi a nyitott kérdés, hogy a kutatásokat tovább kell folytatni.