tóth gabi
A kutatók világszerte azon dolgoznak, hogy megtalálják a legjobb módszereket a COVID-19 kezelésére és megelőzésére.
A már meglévő koronavírus-gyógyszerek új felhasználási lehetősége mellett számos kutatás zajlik az új hatóanyagok kifejlesztésére is.
A Covid-19 okozta megbetegedéseket jellemzően a vírus szaporodását gátló antivirális szerekkel, valamint a szervezet immunrendszerét segítő immunmodulátorokkal igyekeznek meggátolni a kutatók.
Ezek közé tartoznak a Magyarországon is alkalmazott remdesivir és favipiravir koronavírus-gyógyszerek.
A remdesivirt eredetileg a hepatitis C kezelésére fejlesztették ki, majd az Ebola ellen is tesztelték. A favipiravirt pedig korábban Japánban és Kínában használták influenza kezelésére.
Immunmodulátorként tekinthetünk a Covid-19-en átesett betegekből kinyert, antitesteket tartalmazó plazmával történő terápiára. De ide sorolható a hazánkban is elérhető bamlanivimab, amelyet úgy terveztek, hogy blokkolja a vírusok kötődését és bejutását az emberi sejtekbe, így semlegesítve a vírust, potenciálisan megelőzve és kezelve a COVID-19-et.
A The Pharmaceutical Journal immunmodulárként tartja számon a VIR-7831 jelű monoklunáris antitestet is, ami a preklinikai adatok szerint blokkolja a vírus bejutását az egészséges sejtekbe, és a fertőzött sejteket is „kitisztítja”.
A Svájcban fejlesztett gyógyszert a betegség korai szakaszában kell alkalmazni az izomba injektálva és azt várják tőle, hogy megvédi mind a fiatalokat, mind a felnőtteket a súlyos vagy akár végzetes betegségektől.
A brit GlaxoSmithKline és a Vir Biotechnology sürgősségi felhasználási engedélykérelmet nyújtott be az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalához (FDA) 12 éves vagy annál idősebb, legalább 40 kg tömegű betegek kezelésére, akiknél fennáll a kórházi kezelés vagy a halál kockázata. A vizsgálatba bevont 583 beteg adatain alapuló időközi elemzés eredményei szerint a VIR-7831-ben részesülőknél a kórházi kezelés vagy a halál 85%-os csökkenését mutatták ki, a placebóval összehasonlítva.
Oroszországban szabadalmaztak egy új, MIR-19 elnevezésű koronavírus elleni gyógyszert – jelentette be a szert fejlesztő Szövetségi Orvosbiológiai Ügynökség (FMBA) Immunológiai Intézete. A SARS-CoV-2 új koronavírussal szembeni vírusellenes hatású kombinált gyógyszerkészítmény egyaránt szolgál a fertőzés megelőzésére és gyógyítására, és az orron át vagy belégzés útján juttatható be a szervezetbe.
A gyógyszer a klinikai tesztelés első szakaszán van túl, amely bebizonyította, hogy biztonságos és jól elviselhető. Az FMBA bejelentette, hogy elkezdődik a készítmény tanulmányozásának második szakasza koronavírusos pácienseken.
A MIR az orosz „kis interferáló (közbelépő) RNS” kifejezés kezdőbetűiből álló rövidítés. Veronika Szkvorcova az FMBA vezetője, volt egészségügyi tárcavezető kijelentette, hogy a MIR-19 az emberre nézve ártalmatlan, nincs hatással az emberi genomra és immunitásra, ugyanakkor rendkívül hatékonyan „kikapcsolja” a vírus replikációját és megakadályozza a koronavírusfertőzés legsúlyosabb formáit, ideértve a tüdőgyulladást, az akut légzési distressz szindróma megelőzését.
Az FMBA márciusban közölte, hogy befejezte a koronavírus elleni vakcina preklinikai szűrővizsgálatainak első szakaszát. Az oltóanyag SARS-CoV-2 S fehérjéjére és más fehérjekomponenseire hat, és nem az antitestek aktiválása révén, hanem sejtszinten fejleszt ki immunitást.
A sejtimmunitás Szkvorcova szerint akár 13-17 évig is eltarthat. A vakcina klinikai tesztelésének összevont első és második szakasza a tervek szerint júliusban kezdődik.
Ha szeretne további exkluzív információkat a koronavírus elleni küzdelemről és a poszt-Covid gyógyításáról, keresse a Ripost7 hetilapot az újságárusoknál!