tóth gabi
Fél Európa úgy döntött az elmúlt napokban, hogy szünetelteti az oltást az AstraZeneca oltásával, mivel pár embernél súlyos vérrögképződés jelentkezett. A gyártó és több szakember is azt állítja, hogy nincs összefüggés az esetek között. A Ripost utánajárt, mennyire veszélyes valójában a brit-svéd gyógyszercég terméke.
Németország az egyik legutóbbi ország, amely bejelentette, hogy felfüggesztik az AstraZenecával való oltást. Erre azután került sor, hogy a brit-svéd vakcinát megkapók közül hét ember fordult trombózissal orvoshoz, három közülük bele is halt a súlyos tünetekbe. A több mint 80 milliós lakossal rendelkező Németországban eddig több mint 1,7 millió embert oltottak be AstraZenecával. Az ellentmondások kapcsán a Ripost utánajárt, hogy valójában mennyire veszélyes a vakcina.
A koponyaűri sinusok trombózisa ritka, ám életveszélyes állapot. Ekkor az agy valamely sinus-ában alakul ki vérrög, ami egyrészt elzárhatja a véráramlás útját, másrészt agyi ödémához vezet, egyre növekvő koponyaűri nyomást eredményezve. Az esetek 10 százalékában a betegeknek hosszútávú következményekkel kell számolnia, másik 10 százalékban pedig halál is végződhet az agyban kialakuló trombózis.
A legolvasottabb német napilap, a Bild arról ír, hogy egymillió lakosra levetítve évente 3-4 ember esetben regisztrálnak agyi trombózisos esetet. A legtöbbször a nőket érinti a betegség. Az AstraZeneca március 8-án közzétett hivatalos jelentésében arról számolnak be, hogy az oltást követően 15 mélyvénás és 22 tűdőembóliás betegről szereztek tudomást. Eddig összesen 17 millió embert oltottak be világszerte ezzel a vakcinával.
Annak az esélye, hogy valaki az AstraZeneca oltást követően agyban képződő trombózist kap jelenleg 0,0004 százalék. Ezzel ellentétben bizonyos fogamzásgátló tablettáknál az agyi trombózis esélye 0,09 százalék.
A szakemberek azt állítják, hogy a szűnni nem akaró fejfájás és a bőrön megjelenő pontszerű bevérzések lehetnek az elsődleges tünetek. Az orvosi javaslat szerint azonnal szakemberhez kell fordulni, ha az oltást követő negyedik napon sem enyhülnek a tünetek.