kulcsár edina
Hide the Pain Harold szó szerint felrobbantott a svéd internetet.
Svédországban a hétvégén elérhetővé vált a koronavírus elleni védőoltás a 75 év feletti, krónikus betegséggel nem rendelkező emberek számára. A vakcina népszerűsítése céljából a stockholmi régió oltási programjáért felelős egészségügyi hatóság egy figyelemfelhívást tett közzé a hivatalos honlapján, amihez a leghíresebb magyar mém, „Hide The Pain Harold”, azaz Arató András fotóját használták fel – írja Sveriges Television svéd állami televízió internetes kiadása.
Szinte az egész világon ismerik a 75 éves magyar villamosmérnököt, Arató Andrást, azaz „Hide The Pain Haroldot”, aki egy 11 éve készült fotósorozattal vált híressé az interneten.
A szóban forgó képek többségén Arató olyan arcot vág, mint akinek fizikai fájdalmai vannak, de minden erejével azon dolgozik, hogy a környezete erről ne szerezzen tudomást.
Az emberek először nem is hitték, hogy egy igazi, élő ember vagyok. Azt gondolták, hogy a mémek photoshoppal készültek. Amikor erre rájöttem, felfedtem a személyazonosságomat egy orosz site közösségi oldalán. Ezután minden sértő és gusztustalan mém eltűnt. Nem gondoltam ismert emberként magamra, de egyre több ember állított meg az utcán, hogy készítsenek velem egy fotót
– mesélte tavaly júniusban az amerikai Buzz Feednek a nyugdíjas férfi, akit számtalan multinacionális óriásvállat, köztük a Coca-Cola keresett már meg reklámajánlattal.
A stockholmi egészségügyi hatóságok tájékoztatása szerint a szerkesztőknek fogalmuk sem volt, hogy egy „híres ember” fotóját használják föl a vakcinák népszerűsítésére, ők csak egy idősebb embert ábrázoló képet kerestek, hisz jelenleg a 75 év felettiek oltása történik.
Hanna Fellenius, a stockholmi régió sajtóreferense az SVT nemzeti műsorszolgáltatónak azt mondta, hogy vasárnap kora este töltötték fel az oldalra „Hide The Pain Harold” fotóját, de hétfő reggel kicserélték, ugyanis az emberek többsége nem a vakcinaregisztráció, hanem a kép miatt érkezett az oldalra.
A népszerű mém váratlan megjelenése természetesen hatalmas figyelmet kapott a svédországi internetfelhasználók körében. Többen is azzal viccelődtek a közösségi médiában, hogy „Harold” mindent megtesz a svéd koronavírus elleni küzdelemben.