tóth gabi
Romániában meghaladta a tízezret a napi esetszám, korlátozzák a kijárást.
Romániában pénteken először haladta meg a tízezret az egy nap alatt diagnosztizált koronavírus-fertőzöttek száma. Az egyre gyorsabban terjedő járványt a kormány az éjszakai kijárás korlátozásával és a maszkviselés kötelezővé tételével próbálja megfékezni.
A stratégiai kommunikációs törzs (GCS) pénteki jelentése szerint az utóbbi 24 órában 10 260 újabb fertőzést diagnosztizáltak, ami nyolcvan százalékkal haladja meg az utóbbi két hét átlagát. Újabb 123 fertőzött vesztette életét, immár negyedik napja meghaladja a százat a halálesetek száma.
Jelenleg több mint 83 ezer aktív fertőzöttről tudnak Romániában, közülük 12 ezret kezelnek kórházban, ezret az intenzív osztályokon. A járványügyi szakértők arra számítanak, hogy ha ugyanilyen ütemben gyorsul a fertőzés terjedése, két héten belül országszerte betelnek a koronavírusos betegek számára elkülönített kórházi helyek. Az intenzív osztályokon elvileg mintegy 250 koronavírusos betegnek maradt még hely, de a legfertőzöttebb térségekben már hetek óta helyhiány van.
A kormány csütörtök esti ülésén, amelyen a helyzet súlyossága miatt kivételesen Klaus Iohannis államfő is részt vett, határozatot fogadtak el a járványügyi intézkedések szigorításáról.
Az újabb korlátozásokat pénteki sajtóértekezletén ismertető Raed Arafat katasztrófavédelmi államtitkár bejelentette: hétfőtől a lakáson kívül mindenütt kötelező lesz a védőmaszk viselése, éjszaka pedig – 23 és 5 óra között – kijárási tilalmat vezetnek be, mert „a fiatalok ebben az időszakban szoktak bulizni”. Hétfőtől tilos lesz bármiféle összejövetelt, mulatságot, bulit tartani.
Az éjszakai kijárási tilalom idején csak azok közlekedhetnek, akik munkahelyi igazolással, vagy előre megírt, saját felelősségre kiállított nyilatkozattal tudják bizonyítani, hogy halaszthatatlan ügyben – orvosi ellátás, gyógyszerbeszerzés, rászoruló ápolása érdekében – kellett elhagyniuk lakásukat.
A határozat szerint az állami intézmények és magáncégek alkalmazottainak is át kell térniük a távmunkára, ha a tevékenység jellege ezt megengedi, a személyes jelenlétet követelő munkahelyeken pedig be kell vezetni a lépcsőzetes munkakezdést, hogy lehetővé tegyék a távolságtartást a közszállításban.
Hétfőtől nem tarthatnak nyitva 21 óra után a boltok és áruházak, kivételt a benzinkutak, házhozszállítással foglalkozó vállalkozások és gyógyszertárak képeznek.
Ugyancsak hétfőtől országszerte bezárnak az iskolák és óvodák, a bölcsődék és a napközik (after-school programok) azonban tovább működhetnek.
Horvátországban és Szlovéniában is nőtt a kórházi kezelésre szoruló új koronavírusos betegek száma – derült ki a válságstábok pénteki jelentéséből.
Horvátországban a válságstáb jelentése szerint az elmúlt egy nap alatt rekordszámú, 2890 új fertőzöttet azonosítottak, a járvány kezdete óta megfertőződöttek száma ezzel elérte az 62 305-öt.
Az elmúlt napon újabb 34 ember halt bele a betegségbe, a járvány eddigi halálos áldozatainak száma így 717-re emelkedett. Kórházban 1307 beteget ápolnak, közülük 135-en vannak lélegeztetőgépre kapcsolva.
A szomszédos Szlovéniában a kabinet által pénteken közzétett adatok szerint előző nap 1685-tel 41 094-re nőtt az azonosított fertőzöttek száma. Huszonhat beteg meghalt, a járvány halálos áldozatainak száma ezzel 497-re nőtt. A diagnosztizált betegek közül 1069-en vannak kórházban, közülük 169-et ápolnak intenzív osztályon.
A szlovén kormány csütörtöki döntése szerint egy hétig még érvényben marad a hat főnél nagyobb csoportosulásokra vonatkozó tilalom, valamint – néhány kivétellel – továbbra sem nyithatnak ki a nem alapvető fontosságú cikkeket forgalmazó boltok, a vendéglátóhelyek és a szállodák, valamint a fodrász- és szépségszalonok. Marad az éjszakai kijárási és napközbeni lakhelyelhagyási tilalom, és továbbra is kötelező a szájmaszk viselése mindenütt. Az oktatási intézmények – az elemi iskolák alsó tagozatos osztályai kivitelével – már október 19-étől távoktatásra álltak át. Hétfőtől ugyanakkor mindenki számára online kezdődik az oktatás.
A kormány hetente vizsgálja felül az intézkedéseket, a járványügyi adatok tükrében pedig dönt arról, enyhít-e a korlátozásokon, vagy meghosszabbítja őket.