tóth gabi
Bonaparte Napóleon 3 méter magas bronzszobra több, mint 150 éve áll háborítatlanul Rouen főterén. A baloldali városvezetés most eltávolítaná.
A normandiai Rouen nyáron megválasztott szocialista polgármestere, Nicolas Mayer-Rossignol el akarja távolítani a város főteréről I. Napóleon császár hatalmas bronz lovasszobrát, hogy a helyére egy afrikai származású feminista aktivista szobra kerülhessen – írja Le Point francia magazin internetes kiadása.
Rouen önkormányzati hivatala előtt álló Napóleon szobrot 1865-ben avatták fel, és a 19. század egyik leghíresebb francia szobrásza, Vital Gabriel Dubray készítette. Egyes források szerint a szobor öntéséhez olyan ágyúkat is felhasználtak, melyeket még a francia császári hadsereg zsákmányolt a poroszoktól 1806-ban. A majdnem három méter magas alkotás csodával határos módon egyik világháborúban sem sérült meg, pedig a környező épülteket mindkét világégés során porig bombázták.
Napóleon császár 4 tonnás szobrát még július 2-án elszállították javítás céljából Rouen főterééről, miután körülbelül 30 centiméter hosszan megrepedt. A helyreállítási munkálatokkal azóta végeztek, de a város önkormányzatának honlapján napokban megjelent egy határozat, mely arról rendelkezik, hogy a műalkotást nem az eredi helyén, hanem egy külvárosi lokáción helyeznének el. Hogy miért? Mert a nemek közötti egyenlőség nevében a méltán híres, tunéziai származású feminista ügyvéd, Gisèle Halimi szobrát állítanák fel a város főterén, Napóleon császár szobrának a helyén.
A baloldali városvezetés döntése természetesen hatalmas felháborodást váltott ki szerte Franciaországban. Rouen önkormányzati képviselőtestületének ellenzéki politikusai például egyhangúan „megdöbbentőnek és elfogadhatatlannak” nevezték a határozatot. A Napóleon Alapítvány (Fondation Napoléon) elnöke, Thierry Lentz pedig a francia történelem és emlékezet tagadásaként jellemezte Rouen polgármesterének döntését.
„Napóleon két alkalommal is ellátogatott Rouenbe az élete során. A császár mindig a legjobban akarta ennek városnak. Az ő uralkodása alatt vált Rouen Normandia egyik ipari központjává, és az egyik legfontosabb Szajna-parti kikötővárossá. (...) Arra szeretném kérni a város lakosságát, hogy minden lehetséges eszközzel próbálják megakadályozni a szobor áthelyezését” – fogalmazott Thierry Lentz történész.
Az Egyetemközi Nemzeti Unió (UNI) nevű jobboldali diákszervezet egyébként petíciót is indított a szobor áthelyezésének megakadályozása érdekében. „Ez az emlékmű túlélte mindkét világháborút, és túl fogja élni a szocialista történelemhamisítást is” – olvasható az UNI petíciójában.