kulcsár edina
Az Obama-kormányzat alelnökével nem először fordult elő, hogy forrásmegjelölés nélkül idézett politikusoktól, tudósoktól és közéleti szereplőktől.
Csütörtökön véget ért az amerikai Demokrata Párt elnökjelöltállító konvenciója és hivatalosan is Joe Biden lett a párt elnökjelöltje. Miután elfogadta pártja elnökjelölti felkérését, a 77 éves politikus egy 25 perces emelkedett beszédet mondott, melyben azt ígérte, hogy kivezeti hazáját a „sötétségből és rendbe teszi Amerika lelkét”.
A demokratákkal szimpatizáló főáramú média minden idők egyik legjobb beszédeként jellemezte Biden szónoklatát, a jobboldali konzervatív sajtó szerint viszont a korábbi amerikai alelnök plagizált. A New York Post például arra hívta fel a figyelmet, hogy Biden egy 2011-ben elhunyt kanadai politikus, Jack Layton híres szófordulatait használta úgy, hogy nem hivatkozott rá egyetlen alkalommal sem.
Csütörtökön elhangzott beszédében Biden kijelentette: „A szeretet hatalmasabb, mint a gyűlölet. A remény erősebb, mint a félelem. A fény erősebb, mint a sötétség.„ Ez a szófordulat pedig kísértetiesen hasonlít Layton egyik híressé vált levelének részletéhez, mely így hangzik: ”A szeretet jobb, mint a harag. A remény jobb, mint a félelem. Az optimizmus jobb, mint a kétségbeesés.„
A CBC (Canadian Broadcasting Corporation) kanadai állami tévécsatorna washingtoni tudósítója, Alexander Panetta azt írta a Twitter-oldalán, hogy számos kanadait megdöbbentett, hogy Biden Layton szófordulatait használta a beszédében, de nem jelölte meg azoknak a forrását.
Joe Biden egyébként nem először keveredik plágiumbotrányba. A Syracuse-i Egyetem (Syracuse University) jogi karán például azzal vádolták 1965-ben, hogy egy 15 oldalas cikkből ötöt kimásolt, amit aztán a saját szellemi termékeként tüntetett fel egy vizsgán. Biden azzal mentegette magát, hogy nem volt tisztában az idézési szabályokkal. Az 1987-es elnökválasztási kampány során pedig azért lépett vissza a elnökjelöltségtől, mert az egyik beszédében ugyancsak forrás megjelelőlese nélkül, szóról szóra átvett több mondatot a brit munkáspárt volt elnöke, Neil Kinnock egyik nyilatkozatából.
Legutóbb tavaly júniusban kapták plagizáláson Bident. Az egyik kampányrendezvényén a politikus egy olyan beszédben mutatta be a klímaváltozás elleni programját, melynek több részlete is megegyezett két klímavédő civil szervezet által megfogalmazott követelésekkel. Ekkor erre Donald Trump amerikai elnök azzal reagált a Twitter-oldalán, hogy ”Álmos Józsi plagizálása nagyon nagy probléma, de a korrupt média biztosan falazni fog neki.„
Az ilyen és ehhez hasonló esetek miatt egyébként a Demokrata Párt tavaly vásárolt egy 4200 dolláros (1,2 millió forint) plágium elleni szoftvert, mellyel átvilágítják Joe Biden nyilatkozatait és beszédeit, mielőtt azok nyilvánosan is elhangzanának. Úgy tűnik, hogy ez szoftver máris csődöt mondott.