kulcsár edina
A vírust, ami immáron 800 ezer emberéletet követelt, vélhetően egy bányász kapta el először 8 évvel ezelőtt.
Egy kínai tanulmányra hivatkozva azt állítják amerikai tudósok, hogy a SARS-CoV-2 nevű új típusú koronavírus először 2012-ben fertőzhetett meg embereket – írja a New York Post internetes kiadása.
A New York állambeli Biotudományi Erőforrás Projekt (Bioscience Resource Project) nevű non-profit vállalat két tudósa, Jonathan Latham és Allison Wilson szerint a Kína délnyugati részén található Jünnan tartományban jelenhetett meg először az új típusú koronavírus 8 évvel ezelőtt.
Az amerikai szakemberek egy Li Xu nevű kínai orvos tanulmányának fordítása közben arra lettek figyelmesek, hogy 2012-ben 6 bányászt kezeltek koronavírus szerű tünetekkel (magas láz, száraz köhögés, végtagfájdalom és fejfájás), miután 2 hetet töltöttek egy barlangban, hogy megtisztítsák azt a denevérürüléktől. A betegek állapota nagyon hamar válságos lett, ezért lélegeztetőgépre kötötték őket, valamint vérhígítót és antibiotikumokat kaptak. A bányászok közül végül hárman életüket vesztették a fertőzésben.
Jonathan és Allison szerint a bányászokat nagy valószínűséggel az új típusú koronavírus egyik korábbi változata fertőzhette meg, ugyanis az őket kezelő orvos, Li Xu többször konzultált a pácienseiről Kína egyik vezető virológusával, Zhong Nanshannal.
„A tény miszerint Li Xu legalább három alkalommal egyeztetett Zhong Nanshhal a betegekkel kapcsolatban, arra enged következtetni, hogy a kínai kollégák a legelejétől kezdve tisztában voltak azzal, hogy egy SARS-szerű koronavírus okozta a bányászok panaszait” – fogalmazott Jonathan Latham.
A kínai tanulmány szerint Li Xu több mintát is vett a bányászoktól, melyeket a hírhedt vuhani víruslaborba küldött elemzésre. Mint később kiderült egy SARS-vírus okozta a bányászok tüneteit illetve halálát.
Jonathan és Allison szerint nem elképzelhetetlen, hogy az egyik bányász szervezetében fejlődött ki (mutálódotott) a SARS-CoV-2 nevű új típusú koronavírus, ami a mintákkal a vuhani laborba került. Ott aztán felszaporították a kórokozót, kísérleteztek vele, majd tavaly decemberben valahogy kiszabadult az intézményből és kezdetét vette a világjárvány. A New York-i szakemberek a „Mojiangi Bányász Átjáró” névre keresztelték a vírus eredetéről szóló elképzelésüket, amit egy 66 oldalas tudományos cikkben részleteztek.
A felfedezést több vezető amerikai tudós is elismerte. A New York-i Orvosi Főiskola sejtbiológus professzora, Stuart Newman például úgy fogalmazott a közösségi oldalán, hogy „eddig ez az egyik legjobban megalapozott elemzés, ami magyarázatot ad a koronavírus eredetére.”