kulcsár edina
Donald Trump szerint egyetlen amerikai tagállam sem részesülhet plusz képviselői mandátumokban az illegális bevándorlók miatt. Kalifornia demokrata vezetése ezzel nem ért egyet.
Donald Trump amerikai elnöki múlt hét pénteken aláírt egy rendeletet, mely arra kötelezi az illetékes szövetségi szerveket, hogy a 10 évenként tartott népszámlálások alkalmával ne vegyék nyilvántartásba az Amerika területén élő illegális bevándorlókat, akiknek a száma ma körülbelül 12 millió fő, azaz teljes népesség 3,5 százaléka – írja a CNN.
Az elnöki rendelet leginkább azon államoknak okozhat kellemetlenséget, melyek területén nagy számú illegális bevándorló él. Az Egyesült Államokban ugyanis a tízévente tartott népszámlálások adatai alapján szabják meg a választási körzeteket, az ezeket a körzeteket megillető képviselőházi helyek számát, illetve azt, hogy hogyan osztják el a szövetségi támogatásokat a tagállamok és a települések között.
A migránsbefogadó államnak számító Kalifornia főügyésze, Xavier Becerra, helyi demokrata politikusok és tisztségviselők éppen ezért pert indítottak a Trump-adminisztráció ellen, hogy jogi úton lehetetlenítsék el az elnök rendeletét. A nyugati-parti állam jelenleg ugyanis 53 főt delegálhat az szövetségi képviselőházba, de ha az illegális migránsokat nem veszik majd figyelembe a népszámláláskor, akkor 11 mandátumot is elveszhetnek ebből. Ha viszont továbbra is számolnák őket, akkor vélhetően 1 hellyel növekedne az állam képviselete a washingtoni kongresszusban 2022-ben - írja a Breitbart.
A Fehér Ház közleménye szerint az elnöknek minden jogköre megvan ahhoz, hogy a népszámlálás metodikájáról döntsön, és ha szükség van rá, akkor a legfelsőbb bíróságon (Supreme Court) fogják megvédeni az álláspontjukat. Az elnöki memorandum meghozatalát azzal indokolták, hogy az illegális bevándorlók miatt nem részesülhetnek kisebb képviseletben a Kongresszusban azok az állam, ahol a számuk kevés, mint azok államok, ahol kimagaslóan nagy.
Alabama állam egyik republikánus képviselője, Mo Brooks egyébként üdvözölte az elnök döntését. A politikus szerint az illegális bevándorlók ma körülbelül 20 képviselői helyet jelentenek az amerikai törvényhozásban, melyek többségén az olyan Demokrata Párthoz húzó államok osztozkodnak, mint Kalifornia és New York. Sőt, ezek az államok annak érdekében növelték szándékosan a területükön élő illegális bevándorlók számát az elmúlt évtizedekben, hogy még több hatalmat szerezzenek az amerikai törvényhozásban.
„Kaliforniában több mint 2,2 millió illegális bevándorló él, több, mint bárhol máshol az országban. Ez aránytalanul nagy képviseletet biztosít számunkra a törvényhozásban, pedig ezek az emberek nem is tartózkodhatnának nálunk. Kaliforniában több illegális bevándorló él, mint Washingtonban, Oregonban, Idahoban, Montanában, Wyomingban, Nevadában, Utahban, Észak-Dakotában, Dél-Dakotában, Coloradoban, Arizonában, Új-Mexikóban és Nebraskában együttvéve. Egyértelmű, hogy kaliforniai demokraták hatalomszerzéshez használják ezeket az embereket” – fogalmazott Mo Brooks.