kulcsár edina
A londoni fellebbviteli bíróság fontosabbnak találta egy terrorista az eljárás menetéhez fűződő jogait, mint a nemzet biztonságát. A jogerős döntés beláthatatlan következményekkel járhat.
Körülbelül 150, brit állampolgársággal rendelkező iszlám terrorista térhet haza az Egyesült Királyságba az ügynevezett Begum-perben hozott bírósági ítélet következtében – írja a The Telegraph internetes kiadása.
A Begum-perben hozott csütörtöki ítélet szerint hazautazhat az Egyesült királyságba és a brit bíróság előtt követelheti vissza brit állampolgárságát Shamima Begum, aki öt évvel ezelőtt, még gyerekként, két barátnőjével Londonból Szíriába utazott, és ott csatlakozott az Iszlám Állam nevű iszlamista terrorszervezethez.
Sajid Javid korábbi brit belügyminiszter tavaly februárban megvonta a brit állampolgárságot a jelenleg 20 éves, Londonban született Shamimától, abból a feltételezésből kiindulva, hogy lány édesanyja brit-bangladesi kettős állampolgár, aminek következtében a lányának is van bangladesi állampolgársága a brit mellett.
Az 1981-ben kelt brit állampolgársági törvény lehetővé teszi a brit állampolgárság megvonását, ha a mindenkori belügyminiszter úgy ítéli meg, hogy ez a lépés a közjó érdekét szolgálja. A brit kormány ugyanakkor a London által is aláírt nemzetközi jogi kötelezettségek alapján senkit nem tehet hontalanná, vagyis a brit állampolgárságot nem vonhatja meg olyanoktól, akiknek nincs más állampolgársága.
Javid belügyminiszter tavalyi határozatának másnapján a bangladesi kormány közölte Londonnal, hogy Shamima Begum nem bangladesi állampolgár, és fel sem merülhet annak a lehetősége, hogy valaha is beutazzon a távol-keleti országba.
Shamima Begum jogi képviselője ezt követően keresetet nyújtott be a londoni fellebbviteli bíróságon annak érdekében, hogy a fiatal nő visszatérhessen Nagy-Britanniába és rendezett körülmények között, jogi úton követelhesse vissza brit állampolgárságát. A bírói fórum csütörtökön kihirdetett határozatában helyt adott a keresetnek, kimondva, hogy Shamima Begumnak Szíriában nem volt lehetősége megfelelő jogorvoslatra a miniszteri döntés ellen, ezért a nő hazatérhet az Egyesült Királyságba.
Shamima jelenleg egy kelet-szíriai menekülttáborban él, és többször jelezte, hogy szeretne hazatérni Londonba. A bírósági döntés következtében ez vélhetően meg is történik majd a következő hetekben.
Dr. Alan Mendoza biztonságpolitikai szakértő azt mondta a The Telegraph hírportálnak, hogy a bíráság csütörtöki ítélete precedensértékű, ami az angol állampolgársággal rendelkező közel-keleti terroristák tömeges hazatérését idézheti elő.
„Ennek az ítéletnek az egyik mély aggodalomra okot adó következménye az, hogy mostantól 150 terroristának áll jogában belépni az Egyesült Királyságba, hogy fellebbezzenek állampolgárságuk miniszteri megvonása ellen” – fogalmazott Mendoza.
A szakértő hangsúlyozta, hogy ezek a terroristák vélhetően élni fognak ezzel a lehetőséggel és nagy valószínűséggel szabad emberként élhetik le az életüket az Egyesült Királyságban. Ez pedig az jelenti, hogy folyamatos megfigyelés alatt kell majd tartani őket a múltjuk miatt, ami több 10 millió fontjába is kerülhet az adófizetőknek.