Létrehozva: 2020.07.23.

Donald Trump tíz csatatér államból hétben vezet, jók az újraválasztási esélyei

Az elmúlt száz év tapasztalatai alapján az amerikai elnök személye kizárólag néhány kicsi, úgynevezett csatatér állam választási eredményétől függ. Ha ezek többségét egy és ugyanazon jelölt nyeri meg, akkor ő kerül a Fehér Házba.

A magát függetlennek mondó American Principles Project (APP) nevű agytröszt egész Amerikára kiterjedő felmérése szerint a tíz ingadozó állam (más néven csatatér állam) közül hétben Donald Trump vezet Joe Biden demokrata elnökjelölttel szemben – írja a Breitbart.

A reprezentatív felmérés során minden államban 40 ezer választót kérdeztek meg arról, hogy melyik jelöltre (Donald Trump vagy Joe Biden) voksolnának, ha most tartanák az elnökválasztásokat. A kutatásban csak és kizárólag olyan személyek vettek részt, akik legalább két alkalommal szavaztak az elmúlt négy elnök- vagy félidős választás (2012, 2014, 2016, 2018) valamelyikén. Az American Principles Project összesen 10 csatatér államot jelölt meg (ezek kiválasztása általában önkényes), melyekben a következőképp alakult a felmérés eredménye:

  • Arizona: Biden 49%, Trump 45%
  • Georgia: Trump 49%, Biden 46%
  • Iowa: Biden 48%, Trump 46%
  • Kentucky: Trump 60%. Biden 34%
  • Michigan: Trump 50%, Biden 45%
  • Montana: Trump 52%, Biden 42%
  • Észak-Karolina: Trump 49%, Biden 46%
  • Pennsylvania: Trump 48%, Biden 47%
  • Texas: Trump 49%, Biden 45%
  • Wisconsin: Biden 46%, Trump 45%
  • Csatatér államok: ezekben dől el az elnökválasztás kimenetele

    Az amerikai tagállamok többségében felmérések nélkül is meg lehet mondani, hogy a demokrata vagy a republikánus elnökjelölt lesz-e a befutó. Vannak ugyanis betonbiztos republikánus (Texas, Mississippi, Alabama) és betonbiztos demokrata (Kalifornia, New York, Washington) államok, ahol a szavazópolgárok többsége évtizedek óta ugyanannak a pártnak a jelöltjére voksol. Például az elmúlt négy elnökválasztás eredményei alapján 37 olyan tagállam van az 50-ből, ahol mindig ugyanannak a pártnak a jelöltje nyert. Ezek közül 20 republikánus, 17 pedig demokrata.

    Ezzel szemben vannak olyan államok, melyekben elnökválasztásról elnökválasztásra változik, hogy a demokrata vagy republikánus jelölt nyer-e. Ezeket szokás ingatag, vagy más néven csatatér államok nevezni (a csatatér szó arra utal, hogy ezekben az államokban nagy küzdelem várható a jelöltek között).

    Észak-Karolinában és Indianában például 2004-ben a republikánus, 2008-ban a demokrata, 2012-ben újra a republikánus, 2016-ban pedig ismételten a republikánus jelölt nyerte az elnökválasztást.

    A térképen azt látni, hogy a 2000 óta tartott négy elnökválasztáson melyik államok szavaztak ugyanarra a jelöltre. Kékkel a demokrata, pirossal a republikánus államok láthatóak. A barnával jelölt tíz államban pedig választásról választásra más-más jelölt nyert, ezek az úgynevezett csatatár államok.

    A csatatér államok száma egyébként választásról választásra picit változni szokott. Illetve a különböző közvéleménykutatók is más-más államokat szoktak ezzel a jelzővel illetni. A számuk általában 5 és 15 között mozog.

    Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
    Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
    Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
    -

    További cikkek