tóth gabi
A különleges alkotás tervétéppen az antifasiszta tüntetők szobordöntögetési őrületének kellős közepén jelentették be. A polgármester szerint ez csupán véletlen egybeesés.
London Hackney nevű kerületének baloldali vezetése bejelentette, hogy jövőre szobrot állítanak a tömeges bevándorlás tiszteletére. A tervek szerint az alkotás két darab, egyenként majdnem három méter magas migránst ábrázoló szoborból áll majd, és a polgármesteri hivatala előtti téren kapna helyet – írja a Guardian internetes kiadása.
Hackney polgármestere, a munkáspárti Philip Glanville elmondása alapján a szobrokkal az Egyesült Királyságba irányuló tömeges bevándorlás első hullámával érkezőknek, az úgynevezett Windrush-generációnak szeretnének emléket állítani. Éppen ezért két olyan művészt kértek fel a szobrok elkészítésére, akik az első bevándorlóknak a leszármazottai.
1948. június 22-én az Empire Windrush nevű hajó, fedélzetén 492 karibi emigránssal megérkezett a nagy-britanniai Tilbury kikötőjébe. A dátum a tömeges bevándorlás kezdőpontját jelentette. 1961-re becslések szerint már 172 ezer karibi származású polgára volt az Egyesült Királyságnak. Sokan úgy nevezik őket, a Windrush-generáció.
„Az új szobor a büszkeségünk és sokszínűségünk egyik kinyilatkoztatása lesz. Ez az alkotás esélyt biztosít majd arra, hogy a legkülönfélébb emberek köztéri szobrait csodálhassuk meg” – fogalmazott a Guardiannek Philip Glanville.
A politikus szerint a szobor bejelentése csak véletlenül esik a szélsőbaloldali és antifasiszta tüntetők szobordöntögetési őrületének idejére, elviekben a két eseménynek semmi köze egymáshoz. A tömeges migrációnak emléket állító alkotással csak Sadiq Khan londoni polgármester azon kérésének szeretnének eleget tenni, miszerint több színes bőrű embernek kell műemléket állítani a brit fővárosban.
Hackney városi tanácsa egyébként a múltban is kiemelten foglalkozott a Windrush-generációval, ugyanis a karibi bevándorlók többsége ebben a londoni kerületben telepedett le. Az önkormányzati testület két éve például felszólította a Theresa May vezette központi kormányt, hogy segítse a Windrush-generáció tagjait a brit állampolgárság megszerzésében.