Marics Peti
Egyre több politikai döntéshozó gondolja úgy, hogy Kínát felelősségre lehet vonni a korona-vírus járvány miatt.
Donald Trump a koronavírus-járvánnyal foglalkozó kormányzati munkacsoport szokásos napi sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy az Egyesült Államok több mélyreható nyomozást is folytat annak érdekében, hogy kiderüljön, miben és hogyan felelős a kínai vezetés az új típusú koronavírus globális elterjedéséért - írja a Guardian.
Az amerikai elnök szerint Kína képes lett volna megállítani a járványt annak kezdetekor, de az ország kommunista vezetésének több hibás döntése után a vírus kiszabadult az országból, és korábban soha nem látott gazdasági válságot okozott az egész világban. Ezért pedig számon kérhető az ázsiai nagyhatalom.
„Nem vagyunk elégedettek Kínával. Nem vagyunk elégedettek az egész helyzettel, mert úgy hisszük, hogy a járványt meg lehetett volna állítani gyorsan, már a forrásánál. Akkor nem terjedt volna szét az egész világon” – fogalmazott az amerikai elnök.
A sajtóátkoztatón egy újságíró afelől érdeklődött, hogy az amerikai kormány mit szól ahhoz a német Bildben megjelent cikkhez, amiben egy újságíró tételesen kiszámolta, hogy Németország összesen 165 milliárd dolláros kártérítést kérhet Kínától a járvány miatt. Az elnök szerint Amerika is vizsgálja a pénzbeli kártérítés lehetőségét, de ők ennél sokkal nagyobb összegben gondolkodnak. Pontos számokról azonban egyelőre nem beszélt az elnök.
Egyébként nem az amerikai központi kormány az egyetlen, ami Kína felelősségét firtatja a koronavírus-járvány tekintetében. A héten Missouri állam főügyésze perelte be a kínai kormányt, mondván, hogy a járvány félrekezelése jelentős gazdasági ás társadalmi károkat károkat okozott az amerikai államban, ezért az ázsiai szuperhatalomnak meg kell térítenie az itt élő amerikai állampolgárok több milliárd dollárra rúgó veszteségeit.
Egy brit agytröszt szerint is kártérítési perek tömkelegét kellene elindítani a nyugati országoknak Kínával szemben, hiszen úgy vélik, hogyha Kína már decemberben és januárban is valós statisztikákat közölt volna a vírus okozta károkról, akkor elkerülhető lett volna a világjárvány, erre pedig több nemzetközi egyezmény is kötelezi az országot.