tóth gabi
A kenyai politikus mindezt olyan rezzenéstelen arccal jelentette be, mintha a méregdrága francia párlat bármilyen megoldást jelentene a járványra.
Kenya az új kínai koronavírus-járvány által egyik legérintettebb ország Afrikában. A hivatalos adatok szerint eddig 225 ember kapta el, és 10-en haltak bele a fertőzésbe. A szakértők szerint azonban a helyzet ennél sokkal rosszabb, és hivatalos statisztikákat nyugodtan be lehet szorozni százzal.
A kelet-afrikai országban március végén vezettek be részleges kijárási tilalmat a vírus terjedésének lassítása érdekében. A korlátozások következtében több százezren veszítették el a munkájukat és kerültek kilátástalan helyzetbe.
Mike Sonko, Nairobi kormányzója ezért úgy döntött, hogy Kenya fővárosában ételadományokat, és egy kis kiszerelésű Hennessy márkájú konyakot osztanak szét a legszegényebb családok között, hogy ezzel is enyhítsék a válság mélységét. A hazájában csak a „gazdag ember”, és a „főnök” beceneveken ismert politikus szerint azért lenne nagy szüksége az embereknek a konyakra, mert az alkohol megöli a koronavírust.
„Egy kis üveges Hennessy-t adunk az ételadományokban az embereknek, mert az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a különféle egészségügyi szervezetek által végzett kutatásból kiderült, hogy az alkohol nagyon fontos szerepet játszik a koronavírus vagy bármilyen vírus megölésében” – fogalmazott Sonko a keddi sajtótájékoztatón, amin bejelentette, hogy ételadományokkal, illetve konyakkal segítik a legszegényebb családokat.
A kenyai és a nemzetközi orvosi szaktekintélyek nem győzik elégszer cáfolni a kormányzó alkoholra vonatkozó kijelentéseit. Az Amref Health Africa nevű egészségügyi civilszervezet igazgatója, Dr. Githinji Gitahi mindenkit arra kér, hogy „hagyják figyelmen kívül Sonko szavait, aki egy bohóc és emberéleteket veszélyeztet a konyakos tervével.”
A WHO szerint a konyakkal még akkor sem mennének semmire a kenyaiak, ha azt kézfertőtlenítőként használnák, ugyanis a Hennessy alkoholtartalma 40 százalékos, ami meg sem üti a vírusok megöléséhez szükséges 70 százalékos szintet.
A BBC szerint Mike Sonko kormányzót már többször is perbe fogták Kenyában nemzetközi kábítószerkereskedelem és pénzmosás vádjával, de eddig egyszer sem hoztak ellene elmarasztaló ítéletet.