tóth gabi
Nagyon úgy tűnik, hogy a brit miniszterelnöknek az élete után, ezúttal a politikai karrierje miatt kell aggódnia. Egy kiszivárgott jelentés szerint Boris Johnson több alkalommal sem ment el a koronavírus-járvány miatt összehívott krízisstáb megbeszélésre.
A Sunday Times című brit lap írta meg először, hogy Boris Johnson hibázott a koronavírus-járvány elleni harc kezdeti szakaszában. A „38 nap amíg Nagy-Britannia alva járt” című írásban a brit lap munkatársai arról írnak, hogy a brit miniszterelnök január vége és március eleje között öt olyan kulcsfontosságú találkozót is kihagyott, amely során a COBRA nevű nemzeti válságstáb ülésezett. A Sunday Times szerint az információk a kormány egyik magas rangú tanácsadójától származnak, aki egyébként úgy értékelte a korábbi helyzetet, hogy nem lehetsz háborúban, ha az országod miniszterelnöke nincs ott.
Az újságírók a cikkben azt latolgatják, vajon hány ember életébe kerülhetett az, hogy az ország vezetője nem ment el ezekre a találkozókra. Becslések szerint több ezer ember életét is megmenthették volna, ha időben dönt a kormány fontos szigorításokról. A Sunday Times azonban a vádaskodásban nem állt meg itt. Az újságírók szerint Boris Johnsonnak arra is választ kell adnia hamarosan, hogy a brit kormány miért hagyta figyelmen kívül egész februárban a világjárvány miatt külföldről érkezett figyelmeztetéseket. Sőt, a kormány ahelyett, hogy az országban dolgozó egészségügyi dolgozókat látta volna el megfelelő védőfelszereléssel, február 24-én még egy közel 280 ezer darabból álló védőfelszerelés adományt küldött Kínának.
A súlyos vádak sora azzal folytatódik, hogy Boris Johnson a január 31-i „Brexit-győzelme” után nem sokkal két hetes szabadságra ment. A kollégáinak állítólag azt javasolta, hogy korlátozzák a számára küldött fontos üzeneteket, ha azt akarják, hogy el is olvassa azokat.
Szakértők szerint csupán idő kérdése, hogy mikor fog rohamosan csökkenni a miniszterelnök népszerűsége a szivárogtatások után. Boris Johnson és a brit közvélemény jelenleg még a kormányfő egészségügyi állapotával van elfoglalva, miután több napot kellett intenzív osztályon töltenie a koronavírus megbetegedése miatt. Amennyiben nem tud megnyugtató válaszokkal szolgálni, akkor az könnyen a posztjába kerülhet.
A lapzártánkig rendelkezésre álló adatok szerint a szigetországban 120 ezer megbetegedést regisztráltak, és eddig 16 ezren hunytak el a koronavírus-járványban. Az adatok azonban még közel sem tekinthetőek véglegesnek, ugyanis az ország idősek otthonaiban mostanában történt haláleseteket nem vizsgálták ki, így nem tudni, hogy közülük hányan kapták el a COVID-19-et.