tóth gabi
Politikai segélykiáltás érkezett a Balkánról az erősödő migrációs nyomás miatt. A bosnyák biztonságügyi miniszter szerint heteken belül százezernél is több migráns indulhat meg Görögország felől. A balkáni ország nem áll készen ekkora tömeg megállítására.
Fahrudin Radoncic bosnyák biztonságügyi miniszter elsősorban Brüsszelnek üzent, mivel szerinte az országának segítségre van szüksége, hogy meg tudja védeni a határait.
Nincsen elegendő emberünk, sem megfelelő eszközünk ahhoz, hogy meg tudjuk állítani az illegális határátkelőket
– nyilatkozta Radoncic. A miniszter arra figyelmeztet, hogy Görögországban legalább százezer migráns áll készen arra, hogy tömegesen meginduljanak a Balkánon keresztül Nyugat-Európa felé.
1200 határőr hiányzik az állományból. Jelenleg egy embernek 25 kilométernyi határrészt kellene felügyelnie, ez azonban fizikailag lehetetlen
– állítja a tárcavezető az osztrák Kronen Zeitung szerint. Ráadásul az is külön gondot jelent, hogy az ország menekülttáborai teljesen megteltek. Ezekben pedig nem az a kérdés, hogy kitör-e a balhé, hanem csupán az, hogy mikor.
A nemzetközi segélyszervezetek jelentése szerint ráadásul kilátásban sincs, hogy a helyzet javulna a migráció fő kiindulópontjának számító Szíriában. A becslések szerint december eleje óta közel egymillió szíriai hagyta el otthonát a kiújuló fegyveres harcok miatt. Ha ezek a számok igazak, akkor az egyben azt is jelenti, hogy a 9 évvel ezelőtt kitört polgárháború legsúlyosabb menekültválsága zajlik éppen. Az emberek a török határnál várakoznak, mivel Ankara egyelőre nem hajlandó több szíriait befogadni. Azonban, ha a helyzet nem rendeződik belátható időn belül, akkor nem lehet kizárni, hogy a törökök úgy döntenek, hogy átengedik a migránsokat az országon, akik egyébként sem Törökországban, hanem elsősorban Németországban akarnak letelepedni.
Egyre több politikus állítja azt, hogy idén megismétlődhetnek a 2015-ben tapasztalt állapotok, amikor egymilliónál is több menedékkérő árasztotta el Európát. Ezen a véleményen van Horst Seehofer német belügyminiszter is, aki szerint azonnal meg kell erősíteni az Európai Unió külső határainak védelmét, különben újra élhetjük az öt évvel ezelőtti áldatlan állapotokat.