kulcsár edina
A nemrég indult kezdeményezés jól mutatja a főként baloldali nagyvárosok és a jobboldali vidék között húzódó érdekellentéteket.
A Kalifornia és Oregon államban élő republikánus párti szavazók „Greater Idaho” néven kampányt indítottak annak érdekében, hogy újrarajzolják a nyugati parti államok határvonalait - írja a CNN.
A kezdeményezés lényege, hogy a Kalifornia északi részén és Oregon állam délkeleti részén található megyéket hozzácsatolnák a republikánus többségű Idaho államhoz, mert az ezeken a területeken élő, megközelítőleg 2,5-3 millió ember (melynek döntő többségében republikánus párti szavazó) úgy érzi, hogy demokrata állami vezetés egyszerűen figyelmen kívül hagyja az ő érdekeiket, és olyan jogszabályokat erőltetnek rájuk, melyeket zsigerileg elutasítanak. Az államhatárok újragondolásával Idaho mérete több, mint a duplájára nőne, ezért, ha a kezdeményezők elérik a céljukat, akkor az új állam a Greater Idaho nevet kapná.
A 2016-os elnökválasztáson a demokrata párt, azaz Hillary Clinton nyert Oregonban és Kaliforniában is. Az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy a baloldal csak a két állam nagyvárosaiban (San Francisco, San Diego, Los Angeles, Portland) volt eredményes. A létszámában kisebb vidéki lakosság körében a republikánus párt színeiben induló Donald Trump végzett az élen, de az elektori rendszer miatt ezek a szavazatok elvesztek.
A két állam kormányzatában is többségében demokrata párti politikusok ülnek, akik az elmúlt időszakban olyan állami törvényeket hoztak, ami durván csökkentette az itt élők a szabad fegyvertartáshoz és viseléshez való alkotmányos jogát, valamint olyan adónemeket vezettek be, ami többletkiadásokkal jár a vidékiek számára. Az ilyen és ehhez hasonló intézkedések miatt lett végleg elege a vidéki republikánusoknak a saját államukból.
„Az oregoni vidéki lakosságot egyre jobban bosszantják az olyan állami törvények, melyek veszélyeztetik a megélhetésüket, az iparukat és a fegyverviseléshez való jogukat. Megpróbáltunk érvelni amellett, hogy ne vezessék be ezeket a szabályozásokat, de mivel kisebbségben vagyunk, a véleményünket egészen egyszerűen figyelmen kívül hagyták. Ezeken a területeken élők a jelenlegi progresszív-liberális kormányzás helyett inkább az Idoha államban tapasztalható konzervatív hozzáállást részesítik előnyben.” – fogalmazott az USA Today internetes kiadásának Michael Mccarter, a kezdeményezés egyik vezéralakja.
Jelen körülmények között azonban a határok újrarajzolásának nincs túl sok reális esélye, ugyanis egy ilyen döntéshez a törvényhozás mindkét házának, az érintett államok kormányának, valamint a szövetségi kormányzatnak is a hozzájárulása szükséges. Mindazonáltal a kezdeményez jól mutatja a főként baloldali nagyvárosok és a jobboldali vidék között húzódó érdekellentéteket.
Érdekesség, hogy az elszakadni kívánó területek lakossága nem először találja ki, hogy Oregontól és Kaliforniától függetlenül kívánják folytatni az életüket. Hasonló okok miatt 1941-ben majdnem létre jött Jefferson néven egy új állam az USA keleti partvidékén az előbb említett két állam közé ékelve.