tóth gabi
Az elmúlt 24 év legnagyobb sztrájkját tartották a hétvégén Franciaországban. Az emberek hallani sem akarnak a francia elnök nyugdíjreform tervéről. Emmanuel Macron azonban kijelentette, a tüntetések ellenére sem hátrálnak meg.
Nem csak a helyi emberek, de a Franciaországba érkező turisták életét is jócskán megnehezíti, hogy az országot az elmúlt évek legnagyobb tüntetés- és sztrájksorozata bénítja meg. A nyugdíjreform elleni tiltakozásul a szakszervezetek a hétvégén felfüggesztették a munkát, leállt több vasúti- és metróvonal, de szép számmal vonultak utcára közalkalmazottak, tanárok és egészségügyi dolgozók is. A sztrájk nem csak a párizsiak életébe rondított bele, az egész országban akadozott a közösségi és a vasúti közlekedés.
Szombaton a sárgamellényesek is utcára vonultak. A rendőrök könnygázzal és vízágyúval oszlatták az Emmanuel Macron ellen tiltakozókat.
A francia elnök vasárnap este találkozott a miniszterelnökkel és a kormány több miniszterével is. A munkamegbeszélés után Macron kijelentett, hogy a tervezett reformok szükségszerűek, ezért a tömeges demonstrációk miatt sem hátrálnak meg a kivitelezéstől. Leegyszerűsítve a dolgot: az emberek nem akarják elfogadni, hogy a jelenleg meglévő 42 különböző nyugdíjrendszert egy egységes szabályozással váltanák fel, és emelnék a nyugdíjkorhatárt is. Bár a konkrétumokat csak szerdán jelenti be a kormány, ennek ellenére a szakszervezetek és az emberek már mára újabb sztrájkokat és tömegtüntetéseket jelentettek be.
Edouard Philippe szerint az embereknek megértőbbnek kellene lenniük, mivel, ha most ezeket a reformokat nem vezetik be, akkor pár év múlva sokkal durvább lépéseket kell majd az akkori kormánynak eszközölnie. A tervezett reformok egyik legnagyobb ellenzője, a legnagyobb ellenzéki párt vezetője. Marine Le Pen már azt is pedzegette, hogy népszavazást kezdeményez az ügyben. Ha erre valóban sor kerülne, és referendum keretében elutasítanák az emberek a nyugdíjreformot, akkor abba könnyen belebukhat a kormány.