tóth gabi
Az elismert német történész szerint a következő években megismétlődhet a 2015-ös migrációs válság. Helmut Kohl egykori külpolitikai tanácsadója úgy véli, hogy a német kormánynak a hurráoptimizmus helyett a realitással kellene számolnia.
Michael Stürmer a Welt című német lapban tett közzé egy véleménycikket, amiben arra figyelmeztet, hogy a jelenlegi német kormány irreális migrációs politikát folytat. A történész szerint nem szabad, hogy megismétlődjön az, ami négy évvel ezelőtt történt, úgy véli ugyanis, hogy abban az időben a német kormány csődöt mondott. Stürmer nem érti, hogy miért nem tudott 2015 előtt felkészülni a kormány egy menekültválságra, amikor számtalan jele volt, hogy be fog következni.
Elég, ha csak az arab tavaszra, a szíriai polgárháborúra vagy az Iszlám Állam terjeszkedésére gondolunk.
A történelmen azonban nem lehet változtatni, csak 2015-ben egymillió menedékkérőt fogadott be Németország. Helmut Kohl korábbi kancellár külpolitikai tanácsadója az írásában arra is kitért, hogy ezeket az embereket nem lehet csupán optimista hozzáállással integrálni a társadalomba. Ehhez súlyos erőfeszítések kellenek, illetve fel kell tennünk kíméletlen kérdéseket a témával kapcsolatban.
Vajon minden ember felcserélhető egy másikkal függetlenül attól, hogy honnan származik? A sivatag fia egy az egyben kicserélhető egy német szakmunkással? Stürmer szerint nem. A kultúra és a vallás ugyanis sokkal nagyobb szerepet játszik az emberek életében, mint azt sokan gondolnák.
A szakmunkaerő hiányt nem lehet úgy megoldani, hogy a világ bármely részéről, bármilyen embereket beengedünk az országba, és beállítjuk őket a hiányzó munkások helyére
– vélekedik a történész. Az ENSZ szerint a világon 65 millió ember vár ugrásra készen arra, hogy elhagyja a hazáját. Stürmer szerint ezek az emberek ráadásul a barátságtalan hazájuk kegyetlen és rövid üzenetével indulnak útnak: „Nem kívánatos a visszatértetek.”
Michael Stürmer azzal fejezi be sorait, hogy véleménye szerint a Brexit tragédiája azért is következhetett be, mert a Merkel-kormány nem megfelelőképpen járt el a 2015-ös válságban. A briteknek elegük lett az Európai Unió, élén a német kormány határozatlan fellépéséből és a kontinensre beengedett embertömegből.