tóth gabi
A támadók azt feltételezik, hogy sok pénz van náluk. A kínaiak a gyilkosság óta éjjeli õrjáratokkal, mobil riadólánccal védekeznek, mert a rendõrségre nem nagyon számíthatnak.
2016-ban három kiskorú suhanc megtámadta és ki akarta rabolni a 49 éves Chaolin Zhang kínai családapát Seine-Sain-Denis egyik utcáján. Ez az a városrész Párizstól északra, amely már akkor is a leghírhedtebb “no-go zóna” volt egész Franciaországban. A “fiatalok” azért támadtak rá, mert azt feltételezték, hogy mivel kínai, biztosan van nála pénz. A verekedés közben a férfi olyan szerencsétlenül esett el, hogy beverte a fejét, kómába eset, majd öt napra rá meghalt.
Az eset után a kínaiak számos tiltakozó felvonulást tartottak a városban és még Párizsban is. A Libération a jelenlegi helyzetről számolt be.
Kiderült, hogy a kínaiak, akiknek a közössége a no-go zóna melletti La
Courneuve és Aubervilliersben is él, a tragikus eset óta saját éjszakai járőrcsoportokat szerveztek.
Az egyik húsz fős kínai csoport La Courneuve parkjánál minden nap arra figyel, hogy sötétedéstől éjjelig mindenki biztonságban hazaérjen. A 21 éves Yuange Zheng szerint “félelmetes, hogy a következő személy, aki áldozatul eshet, az anyád, vagy a barátod lehet.”
“Már teljesen paranoiás vagyok. Bárhová is megyek, állandóan azt figyelem, hogy ki jön mögöttem” - mondta Hongzhu Lin, aki azt is elmesélte, hogy egyszer már megverték és kirabolták, pedig akkor a férjével együtt volt.
A diák Yuange Zheng amikor csak teheti, csatlakozik a csoporthoz. "Gyakran találkozunk megvert, foltos, sérült arcú kínai nők képeivel és ez morálisan nagyon kimerít. Ha nem segítünk egymásnak, akkor csak
rosszabb és rosszabb lesz ”- mondta.
A 30 éves Rui Wang már a gyilkosság után létrehozta a kínaiak WeChat csoportját. Ez a kínai mobil alkalmazás hasonlít a WhatsApp-hoz és ha valahol valakivel történik valami, azonnal értesíthet mindenkit. Martin Shi, a Belleville-i kínai közösség képviselője szintén a mobilos riadóláncot tartja a jó megoldásnak. Korábban az volt a baj, hogy a támadók gyorsan átmentek egy másik kerületbe, ahova a rendőrök már nem követték őket, mert az nem hozzájuk tartozott – mesélte.
Mr. Cao, a Kínai Barátság Szövetségének franciaországi telephelyén, Aubervilliersben (a fenti képen) arról mesélt, hogy minden nap megtámadnak egy kínai embert. Volt olyan, hogy a támadók
fegyveresen érkeztek. Egy hazatérő párból a férfit megverték, a feleségével pedig erőszakoskodtak. Amikor a kiáltozásra kijött egy szomszéduk, őt is pisztollyal fenyegették, majd elfutottak. A támadókat elfogták, de aztán elengedték. “Az a benyomásunk, hogy olyan sok az agresszió, hogy a rendőrségnek ez már nem számít..." - mondta.