tóth gabi
Egyre több brüsszeli liberális politikusról derül ki, hogy miközben átláthatóságról, jogállamiságról papolnak, szorgosan tömik tele a zsebüket. Vajon véletlen lenne, hogy a tõzsdespekuláns Soros Györggyel is jó a kapcsolatuk?
Az európai liberálisok az utóbbi időben több korrupciós botrányba is belekeveredtek, kiderült, hogy a pártot, az ALDE-t olyan multik is pénzelik, mint a Microsoft, a Google, az Uber, a Syngenta vagy a Walt Disney. Ezek közül egyesek nem EU-s tagállamokban vannak bejegyezve, hanem például az Egyesült Államokban, Svájcban vagy különböző adóparadicsomokként működő szigeteken.
Ez azt jelenti, hogy nem európai uniós vállalatok és oligarchák beavatkoznak az EP-választásokba. Emiatt még Emmanuel Macron bevándorláspárti francia államfő is kénytelen volt közölni, hogy az EP-választások után a pártja (LREM) mégsem csatlakozik a liberális frakcióhoz.
Kiderült az is, hogy nem csak a pártot finanszírozzák erősen vitatható módon, hanem vezető liberális politikusok is korrupciós ügyekbe keveredtek.
A V4NA nemzetközi hírügynökség a múlt héten írta meg, hogy svéd listavezetőjüket, Cecilia Wikströmöt le kellett venni a svéd liberális EP-lista éléről, miután adócsalási botrányba keveredett. Wikström liberális európai parlamenti képviselőként kétmilliárdos adócsalással meggyanúsított cég igazgatótanácsában tevékenykedik hosszú évek óta.
Wikström után pedig a brüsszeli liberális elit első emberéről, Guy Verhofstadtról derült ki, hogy korántsem szent ember, vagy ha igen, akkor rá az a mondás illik, hogy "minden szentnek maga felé hajlik a keze". Az Európai Parlamentben a magyar kormányt és Orbán Viktort folyamatosan támadó, amúgy Soros György nagy barátjáról azt írja az Origó, hogy milliókat kaszál évente.
A volt belga miniszterelnök, Guy Verhofstadt, jelenlegi liberális frakcióvezető 2010 és 2016 között egy offshore céget is működtető cégcsoport, az Exmar-csoport igazgatóságában ült, és mindezért évi 60 ezer eurót (nagyjából 20 millió forintot) kapott. A liberális politikus azonban nemcsak különféle cégekkel, hanem oligarchákkal is kapcsolatot tart, sőt, lobbizik is nekik.
Ezek közül az egyik a belga Boël család. Verhofstadt különösen Nicolas Boëllel áll szoros kapcsolatban. Az oligarcha birtokolja a Sofina holdingot, amelynek az érdekeltségébe tartozik a GDF Suez is. A GDF Suez pedig még 2014-ben akarta megszerezni a görögországi Thesszaloniki vízművét. 2015 júliusában Verhofstadt már az Európai Parlamentben követelte Aléxisz Ciprasz görög miniszterelnöktől a privatizációs csomagot. A liberális politikus ezzel a GDF Suez pozícióit erősítette. Verhofstadt saját bevallása szerint a képviselői fizetésén túl még három vállalattól húzott jövedelmet, és egy 2016-os cikk szerint képviselői fizetése mellett – amely évi 96 ezer euró – évente 144 ezer eurót kap egyéb forrásokból. Így összesen 240 ezer eurót kaphatott három évvel ezelőtt (ez nagyjából 55 millió forint).
Verhofstadt azt is jó tudni, hogy ő Soros György egyik legmegbízhatóbb embere. A Liberálisok és Demokraták Szövetsége Európáért (ALDE) pártcsalád EP-választási kampányvideója ezért nem véletlenül szól arról, hogy nem szabad újabb határzárakat emelni, hanem le kellene rombolni a meglévőket is. A „jó példával” az ALDE EP-frakcióvezetője, Guy Verhofstadt volt belga kormányfő jár elöl, aki a fejével egyszerűen ledönti Magyarország déli határaira emelt biztonsági kerítést. A videóban természetesen megjelenik a bevándorláspártiak legádázabb ellenfele, Orbán Viktor magyar miniszterelnök is.