tóth gabi
Az elmúlt hét végén több tízezer ember vonult utcára Algériában, hogy a húsz éve hatalmon lévõ, de egy ideje már betegeskedõ elnök távozását követeljék. Ha tovább romlik a helyzet az észak-afrikai országban, akkor könnyen újabb migrációs válság alakulhat ki Európában.
A 2011-es arab tavasz óta ezek voltak a legnagyobb kormányellenes tüntetések az észak-afrikai országban. Algériában a múlt héten kezdődtek tüntetések, miután a 82 éves Buteflika nemrégiben bejelentette, hogy ötödik alkalommal is indul az elnöki mandátum megszerzéséért. Buteflika 2013-ban agyvérzést kapott, azóta ritkán szerepel a nyilvánosság előtt.
Hat napja pedig egy svájci kórházban kezelik, a hivatalos indoklás szerint kontrollvizsgálat céljából, egyelőre nem tudni, mikor térhet vissza Algériába.
A pénteki imák után, a kora délutáni órákban Algéria fővárosában és több vidéki városban több tízezer ember vett részt a tüntetéseken. A főváros, Algír utcáit és tereit ellepték az emberek, fiatalok és idősek együtt vonultak fel az elnök visszalépését követelve. A pénteki megmozdulások alapvetően békésen zajlottak, de amikor késő délután a fővárosban a tömeg elkezdett visszavonulni, az elnöki palota közelében dulakodás tört ki a tüntetők és a rendőrök között.
A tüntetések során egy politikus fia életét vesztette, 56 rendőr megsérült, és mintegy 45 tüntetőt vettek őrizetbe. Összesen 186-an sérültek meg az algériai egészségügyi minisztérium tájékoztatása szerint. Algériában a 90-es évek elején egy majdnem egy évtizedig tartó polgárháború robbant ki. Ha a mostani események is hasonlóan véresek lennének, akkor akár több százezren indulhatnának meg Európa felé, hogy menedékjogot kérjenek.
A 40 millió lakosú országban ráadásul több mint egymillió olyan ember él, akiknek francia állampolgárságuk is van, vagyis nekik minden joguk meglenne, hogy ellenőrzés nélkül utazzanak a schengeni övezeten belül.