kulcsár edina
A tüntetések hétrõl hétre egyre agresszívabb csatajelenetekbe torkollanak Párizs utcáin. A hétvégén 75 ezren vonultak utcára, hogy tiltakozzanak az üzemagyagok adójának emelése ellen, valamint Emmanuel Macron francia elnök lemondásáért.
Rendkívüli állapot kihirdetését kérte több francia rendőrségi szakszervezet az üzemanyagadó emelése ellen tüntető sárgamellényesek megmozdulásait kísérő egyre erőszakosabb zavargások miatt. Felborított és kiégett autók tucatjai, felgyújtott épületek, betört és kifosztott kirakatok, megrongált buszmegállók, utcakövekből épített barikádok – csatatérre emlékeztetett szombat késő este Párizs belvárosának legelegánsabb része a sárgamellényesek harmadik tiltakozónapja után.
A Diadalívnél és a környező utcákban és tereken egész nap folytatódtak az összecsapások a szélsőségesek és a könnygázzal oszlató rendőrök között. A hivatalos adatok szerint a zavargásokban 110-en megsérültek, köztük 17 rendőr. A hivatalos tájékoztatás szerint 287 embert előállították, szemben a múlt szombati tiltakozónappal, amikor 103 szélsőségest vettek őrizetbe, míg a sérültek száma 24 volt. Christophe Castaner belügyminiszter szerint a fővárosban, ahol 4600 rendőrt mozgósítottak, a tiltakozó 5500 tüntető közül 3 ezren törtek-zúztak. Emmanuel Macron államfő a G20-ak csúcstalálkozóján Buenos Airesben elítélte az erőszakot.
Szétverték a Diadalívet
A sárgamellényesek közül többen azt mondták a Le Figaro tudósítójának, hogy a rendőrség érthetetlenül viselkedik.
Miközben békés tüntetőkre, újságírókra támadnak és lőnek kézigránátokat, a gyújtogatásokat és fosztogatásokat hagyják, nem lépnek közbe.
Vagyis szándékos provokációra gyanakszanak. Ez lehet az egyik lehetséges magyarázat arra is, miért hagyták a tüntetőknek, hogy betörjenek a Diadalív épületébe, és ott randalírozzanak. A 182 éves emlékmű belsejében több szobrot és műemléket megrongáltak, de kifosztották az emléktárgyakat árusító üzletet is, a pénzt tartalmazó automatákat pedig szétverték, majd kiürítették.
Macronnak mennie kell
Szakértők szerint ezek a tüntetések már túlmutatnak az üzemanyagok árának emelésén, és átcsaptak a francia elnök elleni gyűlöletbe. Egy friss felmérés szerint a francia lakosság kétharmada áll a sárgamellényesek mellett, akik közül egyre többen követelik Emmanuel Macron lemondását, mert, mint mondják: teljesen dilettáns gazdaságpolitikát folytat.
Ezzel egy időben Macron támogatottsága már csak 26 százalékos. Másfél évvel a hivatalába lépése után még egyetlen francia elnöknek sem volt ilyen alacsony a népszerűsége.